Wild Wild West - Rottnest

Je obrovska, je rozmanita a je zhruba 5 hodin letu ze Sydney. Rec je o Zapadni Australii. Jen tak pro predstavu o jeji rozloze, Ceska republika by se do Zapadni Australie vesla 32x. Takze je jasne, ze za prodlouzeny vikend stihneme navstivit jen miniaturni zlomek tohoto statu.

Zapadni Australie byl posledni stat, ktery jsme nenavstivili a rozhodne ho nechteli vynechat. Perth, prestoze je to destinace trosicku komplikovana a pravdepodobne casove narocnejsi (diky velikym vzdalenostem mezi misty, ktera jsem chteli navstivit), jsme se rozhodli navstivit o prodlouzenem vikendu v Cervnu, kdy se slavi kralovniny narozeniny.

Mnozi asi ted krouti hlavou. Projet dukladne celou Zapadni Australii je opravdu na hodne dlouho, takze jsme se rozhodli vzit to postupne, pomalu a po castech.
Cerven (az na par vyjimek na severu Australie) byva na australske pomery celkem chladny, je to v podstate zacatek zimy, takze predpoved na nas prodlouzeny vikend slibovala neco kolem 19 stupnu ... na koupani to asi nebude, ale v mistnich vodach je stejne na nas vkus az prilis zraloku.

Letenky jsme bookli v rychlosti. Odletali jsme ve ctvrtek po praci, coz nam vyhovovalo prevelice, protoze jsme tak mohli byt cely den v praci a neprijit o dalsi den volna. K memu udivu bylo letadlo narvane k prasknuti jak na ceste tam tak na ceste zpet do Sydney. Do Perthu jsme prileteli pred pulnoci a rano mohlo nase kratoucke, ale o to vice intenzivni dobrodruzstvi zacit :)

Vetsinou, pokud to moznosti dovoluji, mame hrubou predstavu o tom, co bychom chteli videt, navstivit a co bychom rozhodne nemeli propasnout. Samozrejme se nejedna jen o zajimava mista, prirodni utvary ci zvirata, ale i o jidlo pro danou oblast typicke. Plan trasy se upravuje za pochodu na zaklade predevsim pocasi a dale pak ostatnich okolnosti. Byt flexibilni je velika vyhoda, ovsem nekdy to proste jinak nejde (v nasem pripade prevazne z casovych duvodu) a musite dopredu objednat bud ubytovani nebo neco jineho a zbytek podridit prave tomu..

Cestujeme "na lehko" a mame jen prirucni zavazadlo...ja si ovsem neodpustim zimni vybavicku :)
Je jasne, ze pokud bychom sem leteli v lete, meli bychom asi naprosto jinou zkusenost a nase aktivity by byly trosicku odlisne od tech zimnich. Nase zkusenost z Kangaroo Islandu nas ale nakopla a cestovat mimo sezonu ma urcite mnoho do sebe. Zima v Australii zas az tak kruta neni a pokud neprsi, mate vyhrano.

Tajne jsme doufali, ze bychom mohli stihnout Rottnest Island (coz je hlavni duvod proc jsme se tentokrat rozhodli pro WA ), oblast Margaret River prevazne kvuli vinu a dale pak Pinnacles a okoli mestecka Cervantes. Mista jsou to od sebe dost vzdalena, takze jsme byli sami zvedavi, co vsechno stihneme a co ne. Nic nehrotime a s ubihajicim casem je cim dal tim jasnejsi, ze Pinnacles proste nedame...alespon tentokrat ne.

Hned po priletu do Perthu nase prvni kroky miri ke stanovisti s taxiky a nechavame se odvezt do nedalekeho hotelu. Samozrejme taky funguje MHD nebo shuttle autobusy, ale ani jedna z techto moznosti nam nevysla a to diky podzdnim hodinam, ve kterych jsme do Perthu dorazili.
Nasleduje sipka do postele a budicek v 6:30, abychom se stihli dopravit do pristavu v samem centru Perthu, odkud vyjizdi ferry na ostrov Rottnest. Probouzime se do krasne ruzovo oranzove oblohy, ale usmev nam na tvari moc dlouho nevydrzi, protoze po ceste do pristavu zacina mrholit a nasledne prset.

Nejslunecnejsi hlavni mesto na svete...
Perth je povazovan za nejslunecnejsi hlavni mesto na svete, coz se nam vubec nechce verit a nase zkusenost by nemohla byt dale od pravdy. Kupujeme listky na Rottnest Express a zaroven si pronajimame jizdni kola na nasledujici 2 dny. Zpatecni listek z Rottnestu kupujeme do Fremantle a celkove tak platime $270 za dve osoby. Listky jdou samozrejme objednat i online.


 

Jak se dostat na Rotto
Na Rotto (jak ostrovu prezdivaji mistni) se dostanete nekolika zpusoby. Zalezi jen na vasem rozpoctu. Uz pred odjezdem jsem vedeli, ze ferry na Rotto neni nejlevnejsi. Rottnest Express je spolecnost, kterou jsme zvolili my. Jeji flotila ma bilo cervene lode. Nabizeji i ruzne prazdninove balicky takze ti, co nechteji objednavat ubytovani, kola, dopravu a dalsi veci jednotlive mohou vse objednat u nich a o nic dalsiho se nestarat. Jedna jizda z Perthu vas prijde na $45.5 + $18 poplatek za vstup na ostrov. Pokud vyrazite z Fremantle, nedaleko Perthu smerem na jih, zaplatite $35. Tyto ceny plati pro poskytovatele Rottnest Express.
Cesta z Perthu je delsi a drazsi nez cesta z Fremantle. Vice o cenach a jizdnim radu najdete
ZDE.



Rottnest Fast Ferries - sluzeb teto spolecnosti jsme nevyuzili, nicmene vsechny potrebne informace najdete na jejich webovkach ZDE
Lode teto spolecnosti vyplouvaji z mista, ktere je nejakych 23 km na sever od Perth CBD, coz nam moc nevyhovovalo.

Na ostrove se nachazi i male letiste, takze pokud vam to rozpocet dovoli, muzete si tam i zaletet :)

Nadopovana zazvorovymi pilulkami proti morske nemoci, tesim se az vyplujeme. Plavba po Swan river je celkem dlouha a v jejim prubehu dostavame prednasku o nejruznejsich zajimavostech o meste Perth a oblastech, kterymi zrovna proplouvame. Stavime v pristavu Fremantle, kde nabirame dalsi cestujici a nadsence, kteri se nemuzou dockat, az uvidi to roztomile zviratko, ktere zije temer jen na Rotto. Jedna se snad o nejveselejsiho vacnatce na svete - Quokka. K tomu se ale jeste dostaneme.

Po ceste na Rottnest se obloha vybira a po prijezdu sundavame vrstvy obleceni a vytahujeme slunecni bryle! Vyzvedavame nase jizdni kola a helmy a frcime za quokkama. Check in je az ve 2 pm takze mame nejake 3 hodinky na to, abychom se porozhledli po blizkem okoli a natrenovali selfie pozu s quokkou. Kolem obeda ale vetsina quokk stale jeste spi, jsou to preci jen tvorecci, kteri jsou nejaktivnejsi pozde odpoledne a vecer.

Quokka - nejveselejsi vacnatec na svete
Quokky se na ostrove potuluji vsude. Tu a tam vidime jak nektere jeste spi. Nemaji prirozene nepratele, takze jsou obecne nebojacne, zvedave a celkem i pritulne. Za zadnych okolnosti byste je nemeli krmit jidlem pro lidi a uz vubec ne zadnym junk food. Radeji jim nabidnete vetvicku mistniho kere cajovniku, coz je presne to, co by mely jist, a nebo listy fikovniku, coz je dovezena drevina, ktera se na ostrove puvodne nevyskytovala, ale quokky se po jejich listech muzou utlouct.

 
 
Quokky netvori pary jako takove, pouze za ucelem pareni. Jednotlivci jsou cleny urcitych skupin a tyto skupiny meni jak se jim zlibi. Nejsou dana zadna pevna pravidla. Pres den se quokky vetsinou ukryvaji ve stinu malych keriku a o poradny kus stinu se neboji tvrde bojovat. Quokky, ktere maji natrzene ucho, drapance a skrabance na hlave nebo na zadech jsou obvykle ti jedinci, kteri o svuj paradni kus stinu prisli v souboji. Tito vacnatci jsou taky nositele nekterych nemoci a nebo treba salmonely, se kterou se dokazi vyporadat. Z tohoto duvodu by se quokky nemely hladit, prestoze je jejich kozisek krasne heboucky a je strasne tezke tomu odolat!
Co me napriklad prekvapilo bylo to, jak rychle umi quokky byt. Pokud chteji, dokazi zmizet behem par vterin a odhopsat takovou rychlosti, ze ani nemrknete. Vetsinou se ale jen tak line poflakuji po okoli, takze budete mit opravdu hodne prilezitosti k tomu, abyste si je vyfotili nebo je jen tak pozorovali.
Samicky jsou brezi jen jednou za rok a to po dobu 25-28 dni, obvykle v lete (Leden/Unor). Narodi se pouze jedno mlade, ktere je v matcine kapse zhruba 26 tydnu. Zajimave je, ze v den kdy samicka porodi mlade, je v ten samy den pripravena na dalsi pareni a neni vyjimkou, ze hned po porodu ten samy den opet otehotni! Pry udajne pro pripad, ze by to prave narozene mlade neprezilo.
Na pevnine, v okoli Albany, se pry nachazi dalsi, mene pocetna kolonie quokk, ktere jsou oproti tem ostrovnim vetsi a odolnejsi. Ostrovni quokky nemaji zadne nepratele, tak se nemusi bat o svuj zivot. Na pevnine je to ale jiny pribeh. Populace quokk na ostrove cita neco kolem 12 000 kusu.




Jak na selfie s quokkou
Nepatrime mezi ty, kteri maji natrenovane desitky selfie poz a usmevu a selficka delame jen vyjimecne, takze v tomhle ohledu jsme celkem zabari. Ti, kteri to maji podobne by mozna mohli ocenit par tipu na to, jak na selficko s quokkou.

Nedavno svet internetu zaplavila vlna selfies s quokkou. S usmivajicim se vacnatcem se chce vyfotit snad kazdy. Ano, i my jsme tomu propadli. Z fotek to vypada strasne jednoduse, ale realita je jina. Zviratka nerozumi tomu, ceho chcete dosahnou a o co vam jde. Tim, ze nemaji prirozene nepratele nejsou az tak nebojacna, naopak kolikrat k vam sami priskacou a zacnou zebrat o jidlo.

Nejlepsi je pomalicku se k nim priblizit a nedelat zadne trhave pohyby. Nekteri jedinci jsou stydlivejsi a budou si drzet odstup. Spousta jich ale zustane a bude na vas nevericne koukat, prohlizet si vas, co jste zac, osmuchavat apod :) Pokud quokka hned neodskace pryc, sranda muze zacit. Budete se valet po zemi, lezt po kolenou, opirat se o lokty, mlaskat, sklanet hlavu tak, aby se vse veslo do snimku a sklebit se :) Budte ale opatrni, bobky od quokk jsou vsude. Nemusite se bat, ze se na zemi budete valet sami. Valejicich se lidi s telefonem nebo GoPro v ruce najdete na ostrove mraky :)
Nalakejte je na vetvicky cajovniku, listy fikovniku nebo fiky pokud zrovna rostou. Nejlepsi samozrejme je, kdyz je quokka pred vami a kouka kupredu, nikoliv na vas. Pokud neco zvyka, je vyssi sance, ze na fotce vykouzli pomyslny usmev s otevrenou tlamickou. Skvelym pomocnikem je samozrejme selfie stick nebo teleskopicka tycka na GoPro. Stara dobra lidska ruka s mobilem ale funguje taky skvele :)
Mistni vam budou neustale pripominat, abyste quokky nekrmili nespravnym jidlem a nesahali na ne, tak se to snazte respektovat.


Rodinne foto


Rottnest - udajne ostrov bez aut...ne tak docela

Docetli jsme se, ze na ostrov nesmi zadna auta, takze veskery pohyb se omezuje na chuzi a nebo jizdu na kole. Na ostrove ale auta jsou, zakaz plati pouze pro turisty.. Hotely a zasobovani, shuttle pro turisty ci policie - ti vsichni maji auta, ktera zivot na ostrove vyrazne usnadnuji. Dokonce to maji zarizene tak, ze vam vase zavazadla dovezou k chatce primo z ferry. Staci si vyzvednout cedulky, na ktere napisete vase jmeno, cas prijezdu na Rotto a cislo chatky, pripevnite na zavazadlo a nemusite se o nic dalsiho starat. V podstate je to stejny princip jako kdyz nekam letite letadlem.

Ostrov jako takovy byl odnepameti obyvan Australci, kteri ostrov pojmenovali Wadjemup, coz ve volnem prekladu znamena neco jako "misto, odkud pochazeji duse zemrelych". Kdyz ho v 17. stoleti objevili holandsti moreplavci, pojmenovali ho Rotte Nest (Krysi doupe/hnizdo). Objevitele povazovali quokky za prerostle krysy.

Historie ostrova je celkem smutna. Jako na ostatnich mistech ve svete, tam kam prisel bily muz, zacaly se dit veci.
Prvni, kdo se na ostrov pristehoval byl Robert Thomson se svoji zenou a jejich 7 detmi. Pestovali kroupy, zeli a obili. Take ziskavali sul ze solnych jezirek a posilali ji na pevninu. Sul hrala neodmyslitelnou roli v prodlouzeni zivotnosti potravin v dobach kdy lednice byla neznamym pojmem.
V roce 1838 se zacali na ostrov posilat vezni a od teto doby byl ostrov vyuzivan jako vezeni V pocatcich to bylo pouze 6 veznu. Pocet veznu ale postupne rostl a za celou dobu, kdy toto zarizeni fungovalo si zde odpykalo trest na 3700 veznu. Na ostrove se nachazi priblizne 400 hrobu aboriginskych veznu. Nahrobky ale budete hledat marne. Misto toho najdete ohraniceny kus lesa/parku, kolem ktereho je cesta s informacnimi cedulemi o historii tohoto mista a jaky vyznam toto misto ma pro Aborigince. Co je paradoxni, nejedna se o jediny hrbitov na ostrove. Hrbitov, ktery se vam podari identifikovat ihned je hrbitov s poradnymi bilymi nahrobky a plotem, kde byli pochovani dustojnici a strazci, kteri ve vezeni pusobili jako zamestnanci a dalsi bili lide.
Na ostrove bylo take otevrene napravne zarizeni nejen pro pro dorostence, kteri se nechovali slusne, neco ukradli, poprali se apod. Naprava spocivala v praci na poli a ucili se take tesarine. Ti mladsi travili denne 2 hodiny povinne ve skole. Skola byla v kosteliku, ktery slouzil zaroven i jako citarna.
Kostelik
Budovy, ktere se dochovaly slouzi dnes jako ubytovaci jednotky pro navstevniky ostrova. Nektere budovy slouzi jako obchody s potravinami, pekarna nebo obchod se suvenyry.

 

Za ubytovani na Rottnestu platime $144/noc. Jedna se o zdenou chatku primo u plaze. Chatka je celkem pro 4 lidi a je opravdu velmi prostorna a co je hlavni, ma krb :) Puvodne jsem chtela objednat chatku v oblasti Thomson Bay, abysme to meli bliz k obchudkum a ferry, ale nastesti jsme objednali chatku v oblasti Fays Bay, na severu ostrova (asi 2.5 km od hlavniho centra), kde bylo mnohem klidneji a oblast byla o dost hezci. Druhy obchod s potravinami i kavarna jsou odtud ani ne minutu jizdy na kole.

Na ostrove funguje take kemp, kde si muzete postavit stan a nebo si objednat drevenou chaticku az pro 8 lidi. 

Rottnest je dnes domovem pro 114 lidi, kteri zde ziji trvale.

Severovychod a stred ostrova jsme si projeli hned po prijezdu. Nase pujcena kola maji 3 rychlosti. Mysleli jsme si, ze ostrov je placka, ale najde se tam par useku, na kterych jsme funeli, ale v zadnem pripade to neni nic extra narocneho. Chvilku do kopecka, chvilku z kopecka, ale hlavne po rovine. Ostrov ma od vychodu na zapad 11 km a v nejsirsim bodu namerite 4.5 km.

Vsude mozne najdete stojany na kola, nikde nejsou zadne zamky, nic se nekrade a kola vzdy najdete tam, kde jste je nechali.

Ostrov oplyva 63 plazemi a 20 zatokami - perfektni pro letni dovolenou. Snorchlovani a potapeni jsou jednemi z nejoblibenejsich cinnosti na ostrove. Kristalove cista, tyrkysova voda k tomu svadi i v zime, kdy je udajne viditelnost mnohem lepsi nez v lete. Jedna se o prirodni rezervaci a tak kolem pobrezi najdete na 400 druhu ryb a 20 druhu koralu + par vraku lodi, co tam kdysi ztroskotaly. Nedaleko od pobrezi se vyskytuji lachtani, delfini a velryby (pokud zrovna migruji).

Krome quokk se na ostrove nachazi spousta dalsich zivocisnych druhu - hlavne ptactvo (az 50 druhu), plazi a obojzivelnici. Nejsem zadny odbornik, ale podle informaci z infocentra Rottnestu jsme videli Bobtail lizard - scinka utatateho a jakousi pakobru, ktera pry nema zadny cesky ekvivalent. Anglicky se jmenuje Dugite a je jedovata. Je to jeden ze dvou druhu hadu, ktery se na ostrove vyskytuje. Ten druhy je slepys. Tuto pakobru jsme videli se vyhrivat u silnice, kdyz jsme si to mirili na zapadni cip ostrova.

Dugite
Scink utaty
Ostrov jsme projeli celkem dukladne. Z vychodu na zapad, po severnim pobrezi, po jiznim pobrezi i stredem kolem jezirek, ktera spis pripominaji mokrady. Jedno bylo dokonce na okraji lehce zbarvene doruzova diky vysoke koncentraci soli a bakteriim.
 
Vyhled na Perth CBD od majaku Wadjemup

Majak Wadjemup
majak Wadjemup z jineho uhlu
Na ostrove je ale jeste jeden majak - majak Bathurst na severovychodnim cipu ostrova. Tento majak byl vztycen kvuli tomu, ze Wadjemup majak nedostacoval a v oblasti doslo k nekolika nestestim, kdy se nekolik lodi potopilo.

Bathurst Lighthouse

pohled z plaze od majaku
Zastavili jsme na vsech moznych vyhlidkach a ve vsech moznych zatokach a nemohli se nabazit te prekrasne tyrkysove modre pruzracne vody, bilych a hlavne prazdnych plazi.

Na zapadnim cipu to pekne foukalo, ale ten vyhled stal za to.


Zapadni cip ostrova
Navic jsme meli jeste skvelou posilu s sebou :)  
Tatranky na cestach - na samem zapadnim cipu Rottnestu
Vynechali jsme jen Oliver Hill, kde se nachazi delo z druhe svetove valky. Jedna se o jedno ze sedmi del, ktera slouzila k obrane pristavu. Slunicko nam svitilo a hralo cele dva dny a ikdyz bylo na nekterych mistech hodne vetrno, bundu jsme potrebovali snad jen brzy rano.


Zapady i vychody slunce nas hodne bavi

Parker Point se nam libil moc
Obri hnizdo nejakeho dravce
Nase ferry do Fremantle odplouva v 16:25 a ja jsem si uvedomila, ze moje magicke zazvorove tabletky na morskou nemoc jsou uhledne sbalene v zavazadle, ktere uz bylo odbaveno a je s nejvetsi pravdepodobnosti na ceste do Fremantle. Panika vypukla naplno a na lodi nevidim jediny pytlik, ktery bych mohla pouzit v pripade nouze. Netrpelive cekam na posadku a doufam, ze mi prodaji nejake pilulky, coz se jevi jako naivni predstava. S naprosto kamennou tvari mi posadka oznamuje ze prodavat na lodi pilulky na morskou nemoc, byt prirodniho charakteru, je nezakonne. Trvalo mi asi 2 vteriny nez jsem pochopila, ze se nejedna o vtip a hned v zapeti mi pan zacal vyjmenovavat triky, jak na morskou nemoc...samozrejme vsechny mozne triky znam, takze jsem mu podekovala a sla si s hruzou v ocich sednout na svoje misto a okamzite zacala sledovat horizont :) Porad mi to nejde do hlavy, protoze na lodi, ktera nas kdysi odvezla na Barierovy utes jsem pilulky od posadky poridila bez problemu. Nastesti, cesta do Fremantle trva pouhych 20-25 minut a vse probiha bez problemu.

Ve Fremantle vystupujeme a v zapeti vidime, jak se uprostred nadvoricka chouli nase dve prirucni zavazadla. Z ferry jdeme pesky do naseho hostelu, kde budeme nocovat a zapocneme tak novou etapu nasi vikendove krasojizdy.


Neodpustim si jeste par ukazek z quokka galerie :)
   
 

  
 
 





Komentáře