Na houby v Australii? Jedine s kosou a nakladakem!

 Vzhledem k tomu, ze jsem houbovy maniak a houbareni (a vlastne vsechno co se tyce hub) miluju, vyrazit na houby v Australii bylo hodne vysoko na seznamu nasich (prevazne mych) aktivit. Predchazely tomu 3 dlouhe roky a spousta premlouvani Luckyho :) Konecne se zadarilo a my jsme vyrazili na houby.

Tak pekne od zacatku...po tri lete houbove abstinenci jsem se rozhodla, ze zjistim jak je to s houbarenim v Australii. Houby typu portobello, zampiony apod nepovazuju za houby. V nejhorsim pripade po nich sahnu a pouziju je jako doplnek jidla, ale tot vse. Nijak vyrazne nevoni a chutnaji jak polystyren. Co se tyce houbareni a cele teto kultury v Australii, moje ocekavani byla velmi, velmi nizka, protoze jak se zda, houbarenim jsme posedli pouze my - evropani a mozna kanadani. Vrhla jsem se na pruzkum a zjistila, ze v Australii se prevazne sbiraji klouzci (slippery jack) a ryzci ( saffron milk cap). V ruznych castech se daji najit jeste dalsi jedle druhy, ale ty nejsou tak rozsirene. Takze to mame POUZE dva druhy, "dost slaby", rikam si. Ale lepsi nez nic. Tak a ted...kam na ne a kdy? Australska houbarska sezona zacina koncem unora a konci i treba v cervnu. Zalezi na pocasi, to da rozum :) bedlive jsem sledovala pocasi a do karet mi nahrala nedavna stoleta bourka, ktera se prohnala celym NSW. Tim mi svitla nadeje na uspesny houbarsky lov. To byla jedina svetla stranka teto bourky, ktera dala celemu Sydney poradne zabrat.
Co se tyce houbarskych lokalit, neni to zle. Musi se ovsem nejakych 170 km od Sydney smerem na Katoombu a dal. A vzhledem k tomu, ze tyto houby se vyskytuji prevazne v borovicovych lesich (u eukalyptu moc jedlych hub nenajdete), musite najit poradny borovicovy les. S tajnymi mistecky na houby si tu mistni nedelaji hlavu a pysne rozhlasuji a lakaji turisty na wild mushroom picking s odbornikem, ktery vam pomuze identifikovat jedle houby, vstepi vam zasady spravneho houbareni a chovani v lese a mozna da par tipu na to, jak houby zpracovat. Hesla typu "if in doubt, go without" nebo "if in doubt, throw it out" hovori sama za sebe a neskutecne me pobavila :) vzdelavani v oblasti jedlych hub se tu bere velmi vazne a za to si zaslouzi palce nahoru. Sance, ze seberete nejedlou nebo jedovatou houbu jsou z meho pohledu celkem nizke. Jak jsem jiz zminila, vyber hub v mistnich lesich je omezen prevazne na dva druhy, ktere snad dokaze identifikovat i male dite. Meli by si zkusit houbarit v Cechach, kde je jedlych druhu oproti Australii pozehnane.
Protoze s houbarenim v Australii nemame zkusenosti, zamlouvame ubytovani v Katoombe, coz bude nas zakladni kemp. Jako obvykle volime nas oblibeny guest house No.14 nedaleko centra. Co se tyce hub a houbareni, radi si nechame poradit od mistnich a budem radi za jakekoliv doporuceni ci jejich zkusenost. S informacemi z internetu se jakz takz da vystacit, ale zajit do infocentra neni uplne od veci. Predpoved na vikend neslibuje zadne zazraky. V sobotu 90% sance na dest, ale nedele vypada o dost lip, pouze 30% sance na dest. Rano nevstavame nijak brzy (v 7am) jako nasi predkove, kteri byli v lese se svitanim. Po snidani vyrazime z Katoomby a do lesa se dostavame kolem 11 dopoledne, coz se nezda byt problem. Po ceste potkavame spoustu zvirat jako treba wombaty, klokany, possumy ale i krasne teckovane srnky nebo kance. Bohuzel, tito jedinci jiz odpocivali v pokoji podel cesty a nejlepsi cast zivota meli za sebou. V lese nas pak doprovazeli krasni (a velmi cili), modro-cerveni papousci. Muzete je najit hned pod nekolika jmeny: Red Lowry, Pennant's parakeet, Campbell parakeet, (blue) mountain parrot, (blue) mountain lowry nebo zjednodusene lowry.
foto z internetu
Tak a ted uz se blizime k oblasti, ktera je vyhlasenym houbarskym rajem. Uz z hlavni silnice vidime mraky hub a to jsme jeste nedojeli do lesa. Ztracime trpelivost a stacime to na druhou lesni cestu a nestacime se divit. Vsude sama houba, stovky hub, tisice hub, jak jedlych tak nejedlych.


Pravdepodobne nejedla, ale pekna :)
Pripadame si jak Alenka v risi divu, houby se daji sbirat snad i z auta! Zastavujeme nedaleko od odbocky z hlavni silnice, jsme nedockavi a chceme ladovat vsechny houby do kufru. Ja nazouvam gumaky, oteviram kudlu a jsem jak smyslu zbavena :) Prestoze neni hlavni cesta moc frekventovana, houby od silnice nesbirame. Nesbirame ani houby podel lesni cesty, ikdyz pochybuju, ze by byly houby nejak kontaminovane a mely v sobe vysokou koncentraci kovu. Na vyber je mraky mnohem lepsich hub primo v lese. Houbareni je naprosto odlisna zkusenost tady v Australii.
Klouzci

Pri sberu jsme si prosli hned nekolika fazemi:

Faze 1
Pobihame od houby k hoube jak silenci (teda hlavne ja), nevime co sbirat driv, ale asi vsechno, to je jasny, prece to tam nenechame. Takova skoda :) To jsme zatim pouze v tesne blizkosti naseho zaparkovaneho auta. Rikame si, pokud je tolik hub podel lesni cesty, jak to asi vypada v lese? Nakladame nase prvni ulovky, ktere zabraly pul tasky behem prvnich 5 minut, zavirame kufr a mirime si to do lesa. Moc daleko ale nejdeme, neustale se zastavujeme, ohybame se a sbirame dalsi a dalsi houby. Tasky se plni zavratnou rychlosti. V tom na nas prichazi dalsi faze. 


Faze 2
Jiz nesbirame vsechno, co nam prijde pod ruku. Konkurence je zatim nulova a lesy jsou napechovane houbami k prasknuti. Zaciname si proto vybirat pouze mlade a pevne jedince. Starsi a mekke houby nas uz nezajimaji. Neslychane! Tasky mame opet naplnene po 15 minutach, takze Lucky odnasi tasky do auta, obsah vysype do papirove krabice a jede se nanovo :) tentokrat nachazime kolonii desitek klouzku a opodal stejne pocetnou kolonii ryzcu. Zakladame tabor a houby z blizkeho okoli nosime na jedno misto. Ja se ujimam pozice "cistic" zatimco Lucky se ujal pozice "zasobovac". Neco podobneho jsme nikdy nezazili a chrochtame si blahem :) opet je cas tasky vyprazdnit. Jdeme k autu a jedeme o kus dal, hloubeji do lesa. Po ceste vidime dve auta zaparkovana podel cesty a trosku znejistime. Ne ale na dlouho. S nasim dosavadnim ulovkem mame vysmato a pokud uz bychom nic nenasli, mame hub az az. Tedy podle Luckyho. Moje moto zni " hub neni nikdy dost" :) takze pokracujeme dal, hloubeji do lesa po lesni ceste a parkujeme, kde se nam zamane, moznosti je spousta. Podel cesty je stovky hub a nikdo je nesbira! Pro me naprosto nepochopitelne. Timto se dostavame do dalsi faze.

Faze 3
Sbirame uz jen houby, ktere neni treba cistit a jsou dokonale. S cistenim nohou se uz taky nezabyvame a odkrajujeme pouze klobouky a podhoubi nechavame neporusene. V lese nechavame stovky hub a dalsi tisice hub nikdo ani nesebere. Takova skoda!
 

 
V houbovem raji - saffron milk cap
Ja bych mohla sbirat houby cely den, ale je pravda, ze uz jsme je nemeli kam davat. Pro nas dva bylo toto mnozstvi vic nez dostacujici a myslim, ze mame vystarano minimalne na rok. A to jsme v lese stravili tak 2 hodinky max. Navic, nekdo to mnozstvi hub bude muset zpracovat a ten nekdo budu ja ;)  V lese jste si museli davat pozor na to, kam slapete. Jedle houby byly vsude a prevazne klouzci se vyskytovaly v podlouhlych pasech citajicich 30-50 hub schovanych ci vykukujicich z pod jehlici. Houbareni v Australii se lisi od houbareni v Cechach v mnoha ohledech. V Cechach je male uzemi a tisice lidi co sbiraji houby. V Australii je to naopak - obrovske lesy, kam nechodi skoro nikdo. Timto se dostavame k dalsimu rozdilu - mnozstvi hub v lesich. Protoze houbareni v Australii neni tak oblibene jako v Cechach, lesy houbami prekypuji a nema je kdo sbirat, coz vede k dalsimu rozdilu. V Australii se nejedna o hledani hub, ale spis o sbirani hub. Lucky dokonce prohlasil, ze se takova ta "zabava" hledani hub a moment prekvapeni kdyz neco najdete, v Australii vytraci, protoze je vsude takovych hub, ze nemate co hledat a jen sbirate. Ujdete dva metry a sbirate, dalsich par metru a nehnete se z toho mista 20 minut. Pravi houbari mi doufam odpusti ty tasky, ale nevedela jsem, jestli ma vubec cenu kupovat prouteny kosik. Ted uz vim, ze prouteny kos se za rok bude hodit :)

klouzci a ryzci, nas ulovek za 2 hodiny vcetne cisteni a pauzy na obed
Jak jsme se ale presvedcili na vlastni kuzi, neni les jako les. A prestoze jsme druhy den vyrazili na dalsi misto, ktere mistni povazuji za dobry zdroj hub - borovicove lesy kolem Jenolan caves, byli jsme trosku zklamani, ale asi jsme jen natrefili na spatny les. Borovicovych lesu je tam sice pozehnane a jsou obrovske, ale zrovna se tam asi tezi drevo, stromy nejsou asi tak zdrave a dostatecne stare na to, aby vytvorily perfektni prostredi pro klouzky a ryzce, a jedine co najdete jsou muchomurky. Tisice krasnych muchomurek.

V tomto lese je spousta pokaceneho dreva a vetvi a neda se tam moc chodit. Takze Jenolan State Forest v oblasti hlavniho tahu do Jenolan caves muzete vynechat. Je to ale obrovsky les a pokud popojedete 30-50 km dal nebo z druhe strany, mozna budete mit jinou zkusenost.

V teto oblasti nas moje touha po houbach malem dostala do velmi neprijemne situace. Na jedne z lesnich cest se nam malem podarilo zapadnout. Dali jsme nasemu mestskemu auticku zabrat, drhli jsme podvozek a "plavali" ve vyjetych, hlubokych a bahnitych kolejich od mnohem vetsich aut. Tohle nas mohlo prijit hodne draho, takze jakmile jsme se po par manevrech v bahne dostali na pevnou pudu, vystrelili jsme z lesa a namirili jsme si to smer Sydney.

Vylet na houby (a ne jen na ne) bych shrnula jako velmi uspesny. Pocasi nas tolik neportapilo, nas ulovek byl nad vsechna nase ocekavani, poznali jsme novy kout NSW a zkusili si jake to je "jit na houby" v Australii. Za sebe muzu rict, ze jsme nesli naposledy :) Nemusime sice "chodit" na houby kazdy druhy vikend (kdyz je sezona), ale jednou za rok vyrazit a udelat si zasoby zni jako super plan :)  Druhy den jsme se vydali do Jenolan Caves, o tech ale poreferuji v jinem prispevku.

Nas houbarsky vylet v cislech:
- najeto cca 600km
- V Blue Mountains jsme stravili pouze 2 dny (vikend)
- 2 hodiny - cas, za ktery jsme nasbirali vsechny nase houby (vcetne prestavky na obed a cisteni)
- 19.5 kg hub (z toho 4.6 kg slo do mrazaku, 10 kg se zavarilo, 1.5 kg rizky z klouzku, 3.4kg zbytek)
- Teplota se pohybovala kolem 15-18 stupnu pres den, v noci kolem 7 stupnu
- za cely vikend v Katoombe naprselo zhruba 64 mm
- Pocet zavarovacek ruznych velikosti: 24
- 5 hodin jsem doma zpracovavala houby (docistovani a loupani klouzku, krajeni a trideni). Dalsi zpracovavani (zavarovani) probihalo nasledujici den (cca 4 hodiny)


Cast ulovku - pouze ocisteni, zpracovani a roztrideni klouzci
 

Komentáře