Malaysie & Sri Lanka

 
Jednoho unoroveho dne jsme se narychlo rozhodli odcestovat do indickeho oceanu. Konkretne na Sri Lanku, o ktere jsme vedeli jen malo, ale stejne nas to lakalo. Byla to trochu "hura" akce, protoze obycejne se tyhle vylety planuji hodne dopredu, coz ted byla vyjimka. To nemusi ale nutne znamenat neco spatneho, jen je to vice spontanni a necekane a ne kazdy je na tohle staveny. Rodice leteli z Prahy pres Dubai a ja ze Sydney pres Kuala Lumpur.

Moje cesta zacala dramaticky, protoze ackoliv jsem mel velkou casovou rezervu (kterou musite mit vzdycky), hromadna doprava toho dne byla silena. Autobusy mely velke zpozdeni a most byl zasekany, ale ja jsem se rozhodl pokracovat ve sve "levnejsi" variante, jak se dostat na letiste. Kdyz jedete metrem, stoji jedna cesta pres A$16, ale je mozne jet z Wynyardu do stanice Mascot, zajit za levy roh (zastavka Coward St. opp Laycock St.) a chytit autobus cislo 400 (z Bondi Jctn smer na Burwood) primo na Kingsford Smith Airport jen za nejakych A$6 (asi po 10 minutach jizdy 3. zastavka, pamatujte ze nejdrive to stavi na vnitrostatnim terminalu!). Kdyz jsem dorazil na mezinarodni terminal, bylo vsude naprosto narvano. Z nejakeho duvodu se vsichni rozhodli cestovat ve stejny den jako ja. Chtel jsem zajit jeste na Taxation office (primo na letisti za security kontrolou, nez dojdete na svuj gate), abych dostal zpet 9% GST z ceny darku, ktere jsem vezl (pozn.: musi byt koupeny v poslednich 30 dnech a castka musi byt nad A$300). Byla tam obrovska fronta asiatu tak na hodinu, mozna vice. Muj let byl uz za pul hodiny, tak jsem to musel vzdat. Kdyz jsem dorazil do Malaysie, zjistil jsem, ze letiste je 50km od centra, kde je muj hotel. Ehm, mel jsem si tuhle informaci zjistit predem, ale co. Dopravit se na "sentral" jak to jmenuji, muzete taxikem (60-90 ringitu), nebo rychlym vlakem (35 ringitu), nebo autobusem (10 ringitu). Ze "sentralu" jsem jel jeste nadzemkou (monorail) do stanice Imbi, kde se nachazi obrovsky obchodni dum zvany Times Square. Muj hotel "Maison Boutique" byl asi 5 minut chuze za timto mallem v cinske ctvrti. Rano jsem se podival do centra (stanice Raja Chulan), zajimaly me zejmena veze Petronas, coz je chlouba mesta.


Orientoval jsem se pomoci aplikace TripAdvisor, kde je mozne si stahnout offline mapy nekterych mest a nechat si zobrazit jen hotely, nebo jen atrakce, nebo restaurace a tridit je podle oblibenosti. Jeste tyz den jsem dorazil na Sri Lanku (diky tomu, ze jsem cestoval v case do minulosti :-). Problem byl ovsem v tom, ze rodice dorazi az v 5 rano druhy den. Vylezl jsem tedy pred letiste a nechal se prvnim ridicem tuk-tuku odvezt do banky (pozn.: az pozdeji jsem zjistil, ze na letisti maji trochu lepsi kurz - vetsinou to byva ale naopak) a potom do nejblizsiho levneho hotelu. Prvni vec co jsem zaznamenal byla, ze vsechny ceny jsou automaticky dvakrat vyssi kdyz jste turista. Tudiz je prostor pro smlouvani, ktere je ale dobre vyjednat jeste predtim nez obdrzite sluzbu. Je typicke, ze si napriklad tuk-tuk ridic rekne o 300 rupii, ackoliv skutecna cena je treba jen 200 rupii a pro mistni obcany dokonce jen 150 rupii. Takze se nebojte klidne tlacit na cenu, ktera je 50% z puvodni ceny. Takhle to proste chodi a je to typicke v zemich tretiho sveta. Brzy rano jsem odesel z nechutneho hotelu u letiste abych vyzvedl rodice a jeli jsme za nechutnych U$90 na jih do nechutneho mesta Talpe (asi 13km od nechutneho pristavu Galle). Po ceste vas bude sokovat spina, chudoba a dopravni situace (tedy pokud jste nebyli treba na Bali nebo v jinych chudych asijskych zemich). Autobusy "TATA" stare 50 a vice let se riti po prisernych silnicich jeste prisernejsi rychlosti, takze o smrtelne nehody neni vubec nouze. Pravidla neexistuji, kdo je silnejsi (nebo kdo vice troubi), vyhrava.


Jihozapad Sri Lanky je znamy svymi plazemi. Tem neni (az na hromady odpadku vsude po okoli) co vytknout - krasne kristalova tepla voda, snehobile plaze lemovane kokosovymi palmami. Turiste skoro zadni a mistni neumi vetsinou plavat, takze si svuj kousek plaze a oceanu muzete dosytosti uzit. Tedy pokud ovsem neprijdou mistni a nebudou se chtit bavit odkud jste a co tu delate. V horsim pripade vam vlezou skoro az na deku a zacnou vam vnucovat vylety tuk-tukem, drahokamy, okrasne satky, cerstve ryby, ktere nachytal jejich bratranec a nebo se budou ptat co to mate za tetovani, kolik stalo rupii a proc mate zrovna takove hodinky, ktere mate.


V okoli Talpe toho az tolik k videni neni - krome mnoha budhistickych chramu v pralese, blizkeho pristavniho mesta Galle postaveneho danskymi objeviteli (kdyby Evropani nepostavili majak s pevnosti, mesto by bylo jen slozene z chatrci).


Ano, je to velmi chudy ostrov zniceny 25 let trvajici valkou mezi budhisty a hinduisty, ano, je to ostrov poznamenany vlnou tsunami v roce 2004, ano, vlada je zkorumpovana a bere chudym, aby dala bohatym...
...ale to porad nevysvetluje, proc si lide hazou odpadky na svou vlastni strechu a umyvaji si zadnice jen s pomoci leve ruky a hadice s vodou. Hodne z toho co jsem vyjmenoval ma co docineni se skolstvim - mozna kdyby vlada vice poskytovala na vzdelani svych obcanu, mozna by se ze Sri Lanky stal opravdovy tropicky raj jak ho mnohe cestovni kancelare rady prezentuji.
Cestou zpet do Sydney, jsem se na letisti Lapangan Terbang Antarabangsa v Kuala Lumpur v Malaysii dal do reci s malajskym cinanem, ktery se velmi uprimne a se skutecnym strachem v ocich rozpovidal o situaci v jeho zemi. Prislo mi zajimave se podelit o jeho nazory, protoze se citi byt utiskovan islamskym nabozenstvym (61,3% populace) a to je nyni celosvetove tema cislo jedna. Ve zcela neusporadane forme predkladam body o kterych hovoril:


  •     kdyz stavi muslimove dum, dostanou 30% na pujcku od statu, ostatni lide ne.
  •     nenemuslimove nemohou studovat na statnich skolach, jen na soukromych.
  •     plati dva zakony (islamska sarija a civilni zakon).
  •     v nekterych provinciich dokonce uz schvalili uriznuti ruky za kradez, jako ve stredoveku.
  •     drive pocetna tvrde pracujici cinska populace je denne utiskovana a zneuzivana.
  •    plati zakon, ze v patek nesmi cinane otevirat obchody, aby nenarusovaly modlitby a nelakaly tak muslimy.
  •     diky uprednostnovani jednoho nabozenstvi je citit nabozenske pnuti a brzy pry musi dojit k vaznemu konfliktu.
  •     zbrane muze mit jen armada a ta je muslimska, civilni lide nesmeji mit zbrane.
  •     v metru je koordinator dopravy, ktery radi cekajici pasazery do rady nez prijede vuz a dava nemuslimy vzdy dozadu.
  •     turistky, ktere nejsou dost oblecene, mohou mit problem se zakonem a samozrejme hrozi velike riziko znasilneni, prinejlepsim problemy s policii .
  •     v pripade, ze mistni obyvatele vznesou nesouhlas, je jim naznaceno, ze mohou odejit ze zeme pokud se jim to nelibi (ackoliv jsou doma!) .
  •     vlada z 99% muslimska je zkorumpovana a bere penize lidem (z verejne banky). Kvuli tomu uz byla jedna krize v r. 1997, kdy by bez pomoci statnich bank spatne hospodarici islamske banky zkrachovaly.
  •     Irancane mohou volne imigrovat do zeme, pro normalni lidi je problem vubec dostat vizum, i kdyz tam maji treba rodinu .
  •     inteligence hromadne utika do Singapore (jeho vlastni dcera utekla do Australie) .
  •     kdyz je konflikt mezi muslimem a nemuslimem a prijede policie, okamzite bez ptani zatkne policie nemuslima.
  •     nesmite rict nic spatneho o muslimech, jinak budete persekuovani a bude vam vysvetleno, ze oni jsou nadrazeni a tudiz nemuze byt nikdo z nich spatny. Ten spatny jste ve finale vy .
  •     nikde zadni psi, jen par vyjimek v radach policie (podle islamu je pes neciste stvoreni dabla a mohl by pri pohledu na ne zpusobit prevteleni), slepci nesmeji mit psa.
  •     Varoval pred prilisnou toleranci a demokracii, jinak dopadne Evropa jeste hure nez oni. Prijde mu smutne, az dokonce absurdni, ze takovymto netolerantnim lidem otevirame naruc, krmime je z nasich dani, davame jim pribytek a oni se neprizpusobi ani trochu a naopak chteji, aby my jsme se prizpusobili jim a jsou agresivni, kdyz se tak nestane.
Mluvil jsem s nim tez i na tema cinske mentality, ktera je pro nektere tez akutalni a podle nej nejsou cinane zrovna chytri (zajimave, ze to rekl on sam - cinan), ale jsou odolni a jsou schopni prezit v jakemkoliv prostredi. To jim pomaha v tezkych casech, prave treba v Malajsii. Pro cinany je nejdulezitejsi plne bricho (prirovnal to ke vtipu, kde Adam a Eva sni jablko i hada) a maji dostatek penez. Vse ostatni je nepodstatne. V businessu se chovaji tak, ze jsou velmi dravi (ackoliv schopnostmi ani zdaleka nemuseji byt tak vysoko jak se tvari), maji ostre lokty, velke sebevedomi, podnikavost, ale hraji jen sami za sebe a nemaji radi teamovou spolupraci a kooperaci. V pripade ze dosahnou bohatstvi, rodina jde stranou a nikdy neuvidi ani cast penez od cloveka, ktery je tvrde vydelal. V takovem pripade radi ukazuji sve bohatstvi na verejnosti (uvedl priklad kdy vam arogantne hodi v restauraci svazany balik penez do obliceje), ale vetsinou je znici gambling, kteremu holduji ve velkem.

Doufam, ze vas muj clanek zaujal hlavne z duvodu, ze obsahuje neobvykle informace a docetli jste ho az do konce :-)

Komentáře