Dříve za trest, dnes za odměnu aneb vývoj historie Fort Denison

 

O velikonocnim prodlouzenem vikendu, ktery jsme poprve stravili v Sydney, jsme premysleli, kam bychom se vydali. Pracovni povinnosti nam bohuzel neumoznily sbalit si nasich par svestek a vypravit se za hranice mesta na cele 4 dny. A protoze tipu na vylety v blizkem okoli pomalu ale jiste ubyva, z casovych duvodu padla volba na Fort Denison, se kterou jsme doposud nemeli tu cest. Nespocetne krat jsme kolem projizdeli ferrynou, ale nikdy jsme se na misto, ze ktereho se vam naskytnou luxusni vyhledy na cely zaliv, most a operu, nebyli. A protoze to ani o velikonocnim vikendu nevyslo, prvni povelikonocni nedeli jsme tedy stravili prave zde.

Jmeno si tato pevnost vyslouzila po Siru Williamovi Thomasovi Denisonovi, ktery tehdy zastaval funkci guvernera Noveho Jizniho Walesu. 


Pevnost Denison plnila v minulosti hned nekolik funkci. Byla to napriklad meteorologicka stanice, oblibene rybarske misto, obranne strategicke misto uprostred sydneyskeho zalivu ci stanice pro zaznamenavani hladiny vody pri prilivu a odlivu v zalivu. V soucasne dobe slouzi pevnost prevazne jako muzeum, restaurace ci k nejruznejsim kulturnim udalostem ci svatbam.

Kratce pote, co priplul Arthur Phillip s prvni flotilou (at uz se jedna o "objeveni" ci "invazi" Australie, coz je v soucasne dobe velmi oblibene a propirane tema v akademickych kruzich), pojmenoval toto misto Rock Island. Mistni (pristehovalci z Evropy) ovsem toto misto prezdivali Pinchgut, zatimco puvodni aboriginske obyvatelsvo hovorilo o tomto miste jako o Mat-te-wan-ye. Dokonce se i povidalo, ze Pevnost Denison puvodne slouzila i jako drsna samotka pro vezne, kteri zde byli drzeni jen o chlebu a vode. V horsim pripade dostali sibenici a jejich telo bylo exemplarne vystaveno do te doby, nez se o nej postarala ruzna zvirata, morska voda,pocasi a samozrejme zub casu. Pro nove vezne, kteri prijeli do Sydney, byl toto odstrasujici pripad toho, co se muze stat, kdyz ukradnete par susenek.

Pozdeji byl ostruvek vyuzivan predevsim k tezbe piskovce, ktery byl pouzit ke stavbe vybezku, na kterem dnes stoji budova Opery.

Od roku 1906 az do druhe svetove valky se pravidelne v jednu hodinu odpoledne strilelo z kanonu. A to proto, aby si namornici seridili sve lodni hodiny. Avsak behem valky se od teto tradice upustilo. Duvodem byli vystraseni obyvatele Sydney, kteri si behem valky nejruznejsich vystrelu a strelby uzili az az. Od roku 1986 se v tradici opet pokracuje az dodnes.


Delo, ze ktereho se dodnes kazdy den ve 13. hodin strili
Martello Tower je jedina sveho druhu v Australii. Podle jejiho vzoru se tyto veze dosti rozmohly i v Evrope. Ve vezi byla dela, ktera hlidala zaliv a v jejim sklepeni byly mistnosti se strelnym prachem. Mistnosti mely jen malinkate okynko, ktere poustelo svetlo z venku a toto svetlo se odrazelo o bile natrene steny, aby muzi meli alespon nejakou viditelnost pri odmerovani mnozstvi strelneho prachu. Jakakoliv jiskra od svicky ci lampy by asi nikoho nepotesila :) 



pomyslne horni nadvori Fort Denison



jeden z kanonu, ktery prispel k ochrane zalivu

chodba v Martello vezi

svetelna signalizace a zvon na samem vrcholu Martello veze
A jak ze se na pevnost dostanete? Moznosti je nekolik:
  •     Captain Cook Cruises (Wharf 6, Circular Quay)
  •     Manly Fast Ferry (Eco Hopper)
  •     Private taxi

Co se tyce nakladu, pripravte si $15.5/osobu na prohlidku objektu s pruvodcem. Muzete se ale po objektu pohybovat sami a udelat si prohlidku samostatne, zdarma, ovsem nebudete moci navstivit jiz zminenou Mortello vez. Zpatecni cesta ferrynou z Manly nas vysla na $25/osobu. Tato cena jiz obsahuje poplatek za vstup do narodniho parku, ve kterem se pevnost nachazi. Bohuzel, castka za ferry a vstup do parku neni na uctence rozdelena, takze nevime, kolik si uctovali za ferry a kolik za vstup do parku...takze nemuzu poreferovat.

Ti, co se vydaji z Manly, mohou zvolit jeste jednu moznost, kterou je cesta standrarni Manly ferry, na kterou mohou pouzit svoji Opal kartu. Pokud mate cely den a nikam nespechate, muze vam to vyhovovat. Na Circular Quay pak muzete nasednout na Captain Cook Cruise a vystoupit na Fort Denison, cesta z Circular Quay udajne trva priblizne 5 minut. V rychlosti jsem mrkla na jejich stranky, jen tak ze zajimavosti a vypada to, ze nejlevnejsi je 24 hodinova Hop On Hop Off jizdenka, ktera obsahuje nasledujici zastavky: Darling Harbour, Circular Quay, Taronga Zoo, Watsons Bay, Luna Park, Manly, Fort Denison & Shark Island plus Garden Island. To vse za $45/osobu. Pro turisty, kteri se chteji prohanet cely den po harbouru, obcas vyskocit a zase naskcit... asi dobry. Ovsem je dost mozne, ze to jde udelat levneji se standardni lodni dopravou.  Casove a cenove porovnani si asi musi udelat kazdy sam.

Nam to prislo tak trosku jako rip off, ale jde o to, ze na tomhle miste jsme za temer 5 let jeste nikdy nebyli a s nejvetsi pravdepodobnosti se sem asi nikdy nevratime, tak jsme to nijak extra neresili.

Prestoze rano trosku sprchlo, pocasi se vybralo a slunce odpoledne pralo jako blazen.




Na ostruvku jsme stravili asi 2,5 hodiny, coz bylo az az. Jen podotknu, ze restauraci jsme nenavstivili a veskery cas jsme v podstate stravili na pevnosti ci v prilehlem muzeu, kde jsme si cetli o hostorii mista ci sledovali 15 minutovy dokumentarni film. V pripade, ze na ostrove chcete poobedvat, musite si stul predem objednat, ale volnych stolu melli dost, takze bych ve spontannim rozhodnuti nevidela zadny problem. Ale radeji se domluvte primo s vedenim restaurace. Kontaktni udaje ZDE.

Komentáře