Cerne bohatstvi nedaleko Canberry


Rec nebude o zadnem nerostnem bohatstvi v podobe cerneho uhli, ale o zvlastne zapachajicim bohatstvi, ktere je velice atraktivni pro sefkuchare a gurmany a nachazi se par centimetru pod zemi. Nekteri ho povazuji za cerne zlato. Mozna uz tusite, ze rec bude o lanyzich...o cernych lanyzich.

Spousta lidi o mne vi, ze jsem veliky fanousek hub a vseho, co se hub tyka. Kdyz mluvim o houbach, nemam na mysli houby ze supermarketu (ani magic mushrooms!), ktere nemaji temer zadnou chut a ktere spise pripominaji polystyren. Kdyz mluvim o houbach, mam na mysli houby, ktere zname z ceskych lesu provonenych jehlicim, mechem a kurou stromu. Abych ale nebyla moc prisna, v supermarketu nebo na trzich se preci jen tu a tam da najit par druhu hub, ktere bych si vyjimecne koupila.

A protoze jsem doposud nemela s lanyzi tu cest, vydali jsme se ke Canberre na jednu z lanyzovych farem, abychom se o techto aromatickych hroudach dozvedeli neco vic a ochutnali cerstve cerne lanyze, ktere se prave v teto oblasti vyskytuji. Farmy s cernymi lanyzi jsou i v Tasmanii, ostatne, vubec prvni lanyzova farma v Australii byla zalozena prave tam. Ale to je pro nas trosku z ruky.
Od Cervna do poloviny Srpna se v okoli Canberry kona lanyzovy festival, behem ktereho si muzete zaplatit prohlidky lanyzovych farem (mnohdy i v kombinaci s kurzem vareni s lanyzi), muzete navstivit trhy, kde poridite nejruznejsi lanyzove produkty a nebo zajit do restauraci, ktere maji v nabidce mnoho jidel obohacenych o tuhle dobrotu. Moznosti je spousta.

Dozvite se jak lanyze hledat, jak poznat kvalitni lanyz, jak jej uchovavat a jak jej zpracovat. Samozrejme vam bude doporuceno jaky lanyz bude skvostne doplnovat vase oblibene jidlo.

My jsme zvolili klasicky Truffle Hunting, coz s hledanim nebo lovem lanyzu nema nic moc spolecneho. Jak jiste vite, lanyze nejsou uplne nejlevnejsi zalezitosti, takze pokud by je mohl hledat kazdy, behala by po svete spousta bohacu :) Jejich exkluzivita zene jejich cenu nahoru. Takze pokud nemate vytrenovaneho cunika nebo psa, musite, jako my, jit na farmu, ktera se produkci lanyzu zabyva a zaplatit za vstup. Ano, je to celkem komercni, ale jinak to tentokrat nepujde. Samozrejme, ze najit lanyze ve volne prirode by byla naprosta pecka, ale prozatim se musime spokojit s touto variantou...alepson do te doby, nez si vycvicime vlastniho cunika nebo psa :)
Jak jsme se (k nasemu udivu) dozvedeli, lanyz neni pry nic jineho nez (velmi laicky receno) parazit, ktery zije v symbioze s urcitymi druhy stromu, ktere jsou vystaveny stresu. Prevazne to jsou duby, at uz anglicke ci francouzske, ale i liska nebo stalezeleny strom cesmina, ktery zname spise jako vanocni dekoraci. Lanyzum se dari v pude bohate na vapenec. K udrzeni zadaneho pH8 v pude muzete prispet pridanim vapna.
Lanyze nejsou australsky nativni druh. Byly dovezene z Evropy a farma, kterou jsme navstivili my je nepestuje umele. Tim ma na mysli to, ze je cilene nesazi do uhlednych radku jako treba mrkev. Ano, bylo nutne kdysi davno nejaky ten lanyz zasadit do zeme, aby se mohl rozmnozit, ale vsechny lanyze, ktere tato farma nyni produkuje se od te doby rozmnozuji sami. Abych to upresnila, lanyze si rostou a mnozi se, jak se jim zlibi. Farmari se ovsem staraji o to, aby lanyze mely co mozna nejlepsi podminky pro jejich rozmnozovani, takze kontroluji kvalitu pudy, reguluji zavlazovani, davaji pozor na zdravi stromu apod. Je to koneckoncu business.

Bile lanyze se v Australii nevyskutuji vubec. Tento druh lanyzu vyzaduje naprosto jedinecne podminky a vyskytuji se temer vyhradne v Italii. Bile lanyze nelze umele pestovat. Proto jsou bile lanyze ceneny na priblizne $7000 za kilo. Cerne lanyze potom zhruba na $2500 za kilo. Ovsem opet zalezi na kvalite jednotlivych kusu. Kazdy kus je original, ktery vstreba ruzne mnozstvi zivin z pudy a korenu stromu. Kazdy ma lehce odlisne aroma, chut i intenzitu, a proto se hodi k ruznym ucelum. Bile lanyze maji udajne tak specifickou chut, ze zadne jine gastronomicke produkty se jim nemuzou chutove ani priblizit.

A jak takova prohlidka lanyzove farmy probiha?
Listky si koupite na webovych strankach dane farmy. My jsme zvolili The Truffle Farm, jejiz majitel nas privital, usadil nas do altanku s peknou dekoraci a malym obcerstvenim a zacal vypravet o tom, jak se k lanyzum dostal, jake podminky pro pestovani lanyzu jsou idealni, rozpovidal se i o tom, jak se cvici psi a vepri a vubec, odpovidal na vsechny nase vsetecne dotazy tykajici se tohoto vytecneho parazita. Pak jsme sli na samotnou farmu, kde jsou vysazene stromy v nekolika radach.




Farmar privede nateseneho psa, ktery zbesile beha sem a tam a nemuze se dockat, az se svym panickem budou hrat tu svoji oblibenou hru :) pes to bere jako legraci, bavi ho to, naramne si to uziva a je radost se na nej divat. Kdyz uciti lanyz, stoupne si na misto a lehce hrabne prednima packama, aby tak upozornil na misto, kde lanyz je.


Farmar pak vezme malou lopatku a opatrne odhrabuje pudu, ke ktere prubezne cicha a kontroluje tak pritomnost aromatickeho lanyze. Po chvilce je mu odmenou hrouda obalena zemi, jejiz cena se pohybuje v radech stovek australskych dolaru - samozrejme zalezi na velikosti a kvalite. Pes nasel i par lanyzu, ktere byly uz zkazene nebo na pul zkazene a proto nepozivatelne. Jejich aroma je opravdu hodne odlisne, az neprijemne. Tyto lanyze se ale muzou nechat v zemi, aby rozmnozily svoje podhoubi a sance na pristi sklizen se tak znasobily. Za zminku take stoji to, ze farma nepouziva zadne chemicke podpurne prostredky, pesticidy ci herbicidy, cimz oslovuji sirokou skalu klientu prevazne z Japonska, kde se na tohle klade veliky duraz.

Pes na teto farme ale nehleda lanyze zadarmo, majitel mu plati ( spolecne s navstevniky farmy) ve forme podrbani a objeti, na ktere jeho pes reaguje lepe nez na jidlo. Jidlem samozrejme nepohrdne, ale podrbani na brise vyhledava neustale :) od cele nasi skupinky se mu dostava spousta lasky.


Po vyhrabani nekolika lanyzu se vracime zpet do altanku na ochutnavku lanyzoveho syra a lanyzoveho medu. Ti, co maji zalusk na nakup lanyzu a produktu z lanyzu, se dockaji hned po ochutnavce, kdy je prohlidka ukoncena.

Neodolali jsme a koupili jsme si dva mensi kousky lanyzu a lanyzove maslo. Nenechte se ale napalit, lanyzovy olej (jak jsme se dozvedeli of majitele farmy) je jednoduse podfuk. Jedna se totiz o olej synteticky ovoneny aromaty pripominajici aroma lanyzu. S pravymi lanyzi ma pramalo spolecne.

My jsme se na farme mimo jine dozvedeli i to, jak lanyze hledat, jak poznat kvalitni lanyz, jak jej uchovavat a jak jej zpracovat. Samozrejme vam bude doporuceno jaky lanyz bude skvostne doplnovat vase oblibene jidlo.
S narustajici popularitou lanyzu se ale v Australii rozmaha nesvar zvany "falesne lanyze". Pro laiky jako jsem ja to muze byt pekny orisek. Na co si maji laici dat pozor je mimo jine vzhled, aroma, cena, puvod a mramorovani. U falesnych lanyzu jsou zilky mramorovani udajne mnohem silnejsi. Naopak, mramorovani pravych lanyzu by melo vypadat nasledovne...


Krome lanyzove farmy, kterou bych povazovala za pomyslny zlaty hreb naseho zimniho vyletu, jsme navstivili jeste Questacon, coz je neco jako Techmanie v Plzni, kde je veda a technika podana velmi zabavnou a interaktivni formou. A prave diky teto interaktivni a zabavne forme jsme prekonali strach z volneho padu ...tedy, lepe receno na jeho simulaci, kterou mimochodem milovaly 8 lete deti a my meli srdce v kalhotach :)


Dale jsme si nemohli nevsimnout, jak na nas zimni Canberra pusobila. Jeji architektura nam pripominala komunisticke Cechy na kazdem kroku. Kdyz jsme Canberru navstivili pred par lety v lete, nijak jsme tohle nevnimali. Mozna to bylo tim teplem a peknym pocasim, kdo vi.

Kdyz pomineme architekturu, vsimli jsme si dalsi zajimave veci, kterou byla gastronomicka scena. Jidlo milujeme, ale ze bychom znali Canberru diky jejimu skvelemu jidlu, to se zrovna rict neda. Ulice byvaji v Canberre liduprazdne a ted uz vime proc...Vsichni jsou v restauraci nebo kavarne s neprebernym mnozstvim skveleho a kvalitniho jidla a kavy. Kdyz jsme vyrazili v nedeli na snidani, verte nebo ne, ale museli jsme si vystat asi 20 minutovou frontu v 5 stupnich nad nulou...ano, ani tohle nas neodradilo a jeste ze tak. Az pote jsme se dozvedeli, ze se jednalo o misto, kde kavu pripravuji dva fantasticti baristi, kteri ziskali i svetove oceneni v pripravovani kavy. Kdo by to byl do Canberry rekl? :) Zle jazyky z Melbourne ale maji jiny nazor :) takze si kazdy musi udelat svuj obrazek...za nas dobry.


Komentáře