Cookovy ostrovy - misto, kde se na stres rozhodne neumira




Znate ten pocit, kdy sedite v odletove hale, zmoulate pas s palubnim listkem a nemuzete se dockat, az posadka zahaji nastup do letadla. Tak presne takhle nedockave jsem se citila ja tesne pred nasim odletem na Cookovy ostrovy. 

Cilova destinace: Cookovy Ostrovy neboli par miniaturnich tecek uprostred Pacifiku. 



Delka pobytu: 14 dni 
Plan: 3 dny Rarotonga, 9 dni Aitutaki, 2 dny Rarotonga
 
Zamer: svatba/svatebni cesta
Rozpocet: $15,259 pro 2 osoby (zahrnuje naprosto veskere vydaje spojene se svatbou a cestou na Cookovy ostrovy od nejmensich polozek, jako je treba kava na letisti az po letenky a ubytovani)    

O tehle destinaci jsem si precetla nespocet clanku, pruvodcu, shledla cestopisne serialy a dokumentarni porady a nasbirala dalsi moudra z nejruznejsich cestovatelskych blogu a YouTube videi. Pripadala jsem si jak mala chodici encyklopedie. Tak moc jsem se na tuhle cestu tesila! A protoze jsme v roce 2013 navstivili jine ostrovy v Pacifiku, tusila jsem, ze Cookovy ostrovy nas nemuzou zklamat. Moje nadseni bylo umocnene tim, ze ucelem teto cesty byla nase svatba a svatebni cesta zaroven. 
Proto teto ceste predchazelo nekolila mesicni planovani. Ne proto, ze bychom chteli mit naplanovanou kazdou minutu, ale proto, ze tahle cesta se mela pro nas stat naprosto jedinecnou a neopakovatelnou. Nektere veci proste v tomhle pripade nemuzete nechat na posledni chvili.
 
Uz od sameho zacatku jsme se odmitali s planovanim ( at uz svatby tak cele teto cesty) jakkoliv stresovat. Proste jsme si to chteli uzit a ne si delat starosti s tim, jestli vsichni co pozveme prijedou a nebo jestli svatebni dort bude na chlup odpovidat tomu, co jsme objednali. Nic takoveho jsme nechteli, takze jsme se rozhodli si tenhle moment uzit jen ve dvou, na uzasnem tropickem ostrove, vzdalenem cca 5 hodin letu ze Sydney. Tim tropickym rajem se pro nas staly ostrovy Rarotonga a Aitutaki. O planovani naseho snatku v zahranici si muzete precist ZDE

Mapka ostrova Rarotonga a Aitutaki


Prilet:
Po zhruba 5h letu ze Sydney, pri kterem jsme si doprali sklenku sektu, aby nam ta cesta pekne zacala, dosedame na runway v hlavnim meste Rarotonga, Avarua. Behem tech 5 hodin ve vzduchu jsme prekrocili datovou hranici a tak jsme v cilove destinaci pristali jeste drive, nez jsme opustili Sydney :) Posadka Air New Zealand nam velmi ochotne pomohla uskladnit nase svatebni obleceni, ale tim bohuzel jejich pece o nas skoncila. Ja se toho upgradu snad nikdy nedockam:D 


probuzeni do krasneho rana


Priletova karta obsahuje nejen informace pro turisty a jejich pobytu, ale i informace o ostatnich ostrovech spadajicich pod Cookovy ostrovy a nebo bezpecnostni upozorneni pro turisty

Je prijemnych 27°C a obloha se po kratkem desti protrhava. V priletove hale hned u pasu s kufry hraje na ukulele chlapik v kloboucku, kteremu je kolem 70 let. Uz desitky let vita a vyprovazi navstevniky Cookovych ostrovu svymi pisnickami. Mistni mu rikaji "Papa Jake". Spusti s prvnim cestujicim, ktery vstoupi do priletove haly a skonci az kdyz posledni cestujici halu opusti. Dokonce se o nem psalo i v BBC News Magazine. Odkaz ZDE.
  
Vitejte na Cookovych ostrovech...
 
Papa Jake


Pri pasove kontrole mejte po ruce datum odletu a cislo zpatecniho letu. V pripade, ze jste si s vasim hotelem domluvili odvoz, pani u vychodu vas nasmeruje k vasemu autu.
Opryskana dodavka nas odvazi do naseho bungalovu na plazi a 14 dni pohody muze zacit.  Travime 3 dny na Rarotonga, pak se presuneme na 9 dni na Aitutaki, pak zpet na Raro a po 2 dnech zpet do Sydney.
Na Rarotonga mame v planu hlavne poridit povoleni ke snatku, projet ostrov kolem dokola, zasnorchlovat si, dat si co mozna nejvice mistniho jidla, projit si trziste, projit ostrov ze severu na jih, omrknout muzeum a nejake ty suvenyry a navstivit nejaky ten kostelik. Na Aitutaki se potom hodlame vzit a vychutnat si libanky. Samozrejme nesmi chybet cesta kolem a napric ostrovem, snorchlovaci vylet po lagune, vystup na nejvyssi bod, ochutnani mistnich dobrot a dalsi snorchlovani.
Do jake miry se nam to podarilo si muzete precist v nasledujicich radcich. 

Ubytovani:
Na Rarotonga je nepreberne mnozstvi ubytovani, ktera uspokoji jakykoliv rozpocet. Vybirat muzete z resortu, bungalovu ci vil primo na plazi po skromnejsi chatky situovane ve vnitrozemi ci pekne zahrade (garden unit/villa).
Ne vzdy se vyplati objednat levnejsi variantu, kde obvykle musite priplacet za lozni pradlo, rucniky, dopravu z/na letiste apod., prestoze je to za rohem.

Zamluvit ubytovani si muzete napriklad na:
www.booking.com
www.trivago.com
www.expedia.com
www.airbnb.com
www.holidayhouses.co.nz

Muzete take primo kontaktovat hotel, hostel apod. Ovsem domaci ubytovani nebo skromnejsi ubytovani casto nemaji ani webove stranky.

Doprava:
Nejpopularnejsi dopravni prostredek je skutr, dale pak auto a jen zridka kdy mistni vyuzivaji autobusu. Ty jsou spise pro turisty. Autobusove linky jsou na Rarotonga dve. Jedna jezdi kolem ostrova ve smeru hodinovych rucicek (clockwise) a druha proti smeru hodinovych rucicek (anti-clockwise). Maximalni povolena rychlost je 50 km/h, jezdi se vlevo a helmu mit nemusite. No, jak se to vezme. Behem naseho pobytu vlada Cookovych ostrovu odsouhlasila, ze helmy budou povinne pro ridice mezi 16 a 25 lety. Ovsem nejnovejsi informace od SmartTraveller.gov.au z Prosince 2016 hovori o celoplosnem narizeni (nehlede na vek) nosit pri jizde na skutru, motocyklu nebo i jizdnim kole  prilbu, ktera splnuje bezpecnostni normy. My jsme teto vyhlasce jeste unikli. Jet na mopedu s vetrem ve vlasech je paradni, ale bezpecnost je bezpecnost. Nikdy nevite, co se muze prihodit. 
Nas skutr na Raro. proc lezi v trave se doctete o kousek dal
Ridici jsou obecne trpelivi, nikam nespechaji, za parkovani se nikde neplati a parkovat muzete v podstate kde se vam zlibi, hlave aby byl skutr ve stinu a nespadl na nej kokos :)
Co se tyce jiz zminenych autobusu, vyjizdeji kazdou hodinu z centra Avarua z mista, ktere se jmenuje Cook's corner. Verte nebo ne, ale v mape z infocentra najdete dokonce i jizdni rad autobusu! Samozrejme pouze orientacni. Mistni se neradi stresuji a ridi se svym "island time". 

Cesta autobusem z Cross Island Tracku
Autobusova doprava neni dotovana vladou, ale jedna se o rodinny podnik, ktery pred lety zalozil pan Cook. Jeho napad se ujal a rozrostl se do, na mistni pomery, neskutecnych rozmeru. Jizdenka pro turisty stoji $5 kamkoliv po ostrove. Mistni plati $3, tusim.
Se zastavkami si taky hlavu nelamou a mavnout na autobus muzete temer kdekoliv. S vystupem je to obdobne. 


Zacatky Kevina Cooka a jeho autobusovych linek na Rarotonga. Jeho autobusy zacaly jezdit v roce 1989/1990

Kevin Cook v novinach - ziskal oceneni za celozivotni prinos v oblasti cestovniho ruchu

Pujcovny aut a skutru jsou velmi frekventovane a najdete jich hned nekolik v samem centru Avarua, ale i na mnoha mistech kolem ostrova. Hotely vam na pozadani zajisti skutr a usetri vam cestu a papirovani v pujcovne.
Pro ty, kteri v tropech chteji vice pohybu jsou idealni jizdni kola, ktera si take muzete pujcit zhruba za $10/den. Kratkodobe pujceni skutru vas vyjde na $20/den nebo $50/3 dny a nebo $16/den na 5+ dni.
Benzin na Rarotonga jsme tankovali za $1.98/litr a cerpacich stanic je po ostrove cela rada, od tech naprosto nejobycejnejsich az po ty modernejsi a lepe vybavene.
Pokud nevlastnite ridicsky prukaz z Australie nebo Noveho Zelandu, je dobre si zazadat o ridicak Cookovych ostrovu. Vse vyridite na policejni stanici v centru Avarua. Ridicak stoji $20 a policista obvykle pozaduje, abyste prokazali, ze umite na skutru jezdit, takze udelate na nadvori kolecko nebo kolecko kolem bloku a ridicak je vas a mate k tomu skvely suvenyr 😊 tusim ze platnost je jeden rok.
Pri prvnim pobytu jsme si ostrov projeli od hlavniho mesta do Muri Beach (proti smeru hodinovych rucicek). Pri druhem pobytu jsme to vzali opet od mesta Avarua k Muri Beach, ale tentokrat po smeru hodinovych rucicek. Prilezitosti k tomu, abychom  zmapovali cely ostrov nejen kolem dokola bylo dost.

Skutry muzete pujcit napriklad u techto spolecnosti:
www.adventurecookislands.com
www.islandcarhire.co.ck
www.polynesianhire.co.ck 

Zvirectvo:
Na obou ostrovech je neskutecne mnozstvi drubeze - prevazne pak kohoutu a slepic s malinkymi kuratky. Necekejte ale, ze bude drubez ve vybezich. Behaji vsude - 100% free range :) nemaji nastaveny zadny rezim, takze kouhouti kokrhaji co 5 minut. V noci vas k
ohouti nenechaji vyspat, na to se pripravte a sbalte si poradne spunty do usi. Na Aitutaki je snad vic drubeze, nez lidi!
Psy a kocky najdete v hojnem poctu na Rarotonga. Psi pobihaji volne, nejsou agresivni, jen si obcas zastekaji. Obcas se k vam pridaji, doprovodi vas a budou skemrat nejake to jidlo. Kdyz je budete chvilku ignorovat, pochopi to a daji vam pokoj.

Videli jsme i kachny, kravy, vepre i kozy. Ty jsou obvykle privazane ke stromu nekde na louce.



Komari a hmyz obecne, to k tropum neodmyslitelne patri. Proto se vasim nejlepsim kamosem stane silny repelent nebo gekon, ktery si na vsem tom hmyzu pochutna. Na ruznych ostrovech se pak vyskytuji ruzne druhy ptactva.
V lagune samozrejme najdete nepreberne mnozstvi ryb, hvezdic, uhoru co vypadaji jako hadi bez hlavy, krabu a dalsich korysu a sumysu (cervi, kteri vypadaji jako hovinko a cisti lagunu). Na Cross Island tracku (track napric ostrovem Rarotonga) jsme taky narazili na raky.



Skvelou zpravou ale je, ze na Cookovych ostrovech nenajdete zadneho jedovateho pavouka, hada, nebo podobnou jedovatou havet. Jedinou vyjimkou je stone fish (odranec pravy), na kterou rozhodne nechcete slapnout. Do laguny si pro jistotu obujte boty do vody. Odstepky koralu a musli muzou byt (a vetsinou jsou) taky dost ostre.
Pres den i v noci se na plazi prohani spousta krabu. Vezmete si baterku a jdete se na ne vecer podivat.

Jidlo:
Ochutnavky novych jidel a pokrmu, to je nase! Kamkoliv jedeme, chceme ochutnat to nejlepsi a nejautentictejsi jidlo, co dana zeme nabizi. Pokud to mate taky tak, pak nesmite vynechat sobotni Panunga Nui trhy v samem centru Avarua. Obvykle se tam prodava to, co se jen tezko shani v supermarketech. Muzete se tesit na stanky s tradicnim domacim jidlem, suvenyry, zivou hudbu, ukazky tancu, bubnovani a vazani parea. Nutnosti je Poke (jakysi puding z bananu, papaji nebo dyne, zakapnuty kokosovou smetanou. Prichuti je nekolik), Ika Mata (syrova ryba nakrajena na kosticky se zeleninou, zakapnuta limetkou a kokosovym mlekem, Rukau (mistni spenat, ktery by se nemel konzumovat syrovy), bananove palacinky nebo bramborovy salat s cervenou repou a nastrouhanym vajickem navrch. Brambory maji Cookane vynikajici. Skvelou prilezitosti k ochutnani mistnich a tradicnich specialit je Island Night, coz je v podstate tanecni predstaveni tradicnich tancu a hudby. V cene vstupenky je jak tahle podivana, tak vecere, obvykle ve forme bufetu. Vybrat si muzete z nepreberneho mnozstvi pokrmu od kureciho, veproveho, ryb, priloh, Ika Mata, Poke, Rukau, salatu apod.

Poke - nejspis z papaji nebo sladkych brambor, tohle bylo dost tezke identifikovat 

Bananove Poke - nevypada to vabne, ale bylo to vynikajici
 
Bramborovy salat s repou a nastrouhanym vajickem
 
Ika Mata. jeden z mych favoritu. Ochutnala jsem ji na nekolika mistech, nekde dokonce 2x a nejvic mi chutnala v Paradise Cove Aitutaki. Varianta v Boat Shedu obsahovala prilis mnoho cibule a horcice, ktera chut ryby prehlusovala
Fish burger s island chips - neco jako krupave bramburky. Delali ale i variantu klasickych hranolek, jen ne z brambor, ale z manioku
Vychlazeny Sauv Blanc

Bananova palacinka, po ktere jsme se mohli utlouct

Island Night se kona temer kazdy den nekde, spousta hotelu ma svoje vlastni verze a ceny vstupenek se lisi. Tanecnici obvykle zapoji i publikum, takze nebudte prekvapeni, kdyz se ocitnete na podiu a budete vrtet boky :) presne tohle se mi prihodilo hned dvakrat!  
Dalsi naprostou nutnosti jsou plody more ve vsech moznych formach. Ryby jsou cerstve a kvalitni. Dejte si sashimi, Ika Mata, fish burger, fish and chips nebo rybi curry, nemuzete slapnout vedle. Ja jsem si dala Ika Mata snad kazdy den.
Meli jsme taky jakousi palacinku plnenou kurecim kari s brambory. Da se jist jak tepla, tak i studena a byla naprosto vytecna.
Mezi restaurace, ktere jsme navstivili patri Castaway a jejich BBQ. Restaurace Castaway, pojmenovana podle stejnojmeneho filmu ma v logu Mr Wilsona a je primo na plazi.


Bite Time Cafe v centru Avarua a jejich vynikajici ryby na vsechny mozne zpusoby jsme navstivili nekolikrat. Pak jsme si dali nejake jidlo na indicky zpusob v jednom stanku u silnice a nahodne kupovali v obchudcich jakesi po domacku vyrobene jidlo, ktere ani nevime jak se jmenovalo.

Nakupy a ceny:
Co se tyce nakupovani potravin, musim priznat, ze jsem byla trosku v soku. Vedeli jsme ze ceny se pohybuji vys nez v Sydney, ale to co jsem videla v obchodech, z toho me prechazel zrak. Uz se moc nedivim, ze jsou Cookane "pri tele". Jasne, urcitou roli hraji geny apod. Polynezane nejsou konec koncu znami tim, ze by byli slachoviti, byli to odjakziva statni bojovnici. Myslim si ale, ze ceny potravin jim do zdraveho zivotniho stylu vubec nenahravaji. Diky bohu, ze tam nemaji zadne fast foody ze zapadu (McDonald's, KFC, Burger King, Domino's apod.)

Nejlepsi ceny na Rarotonga meli v Superstore, nedaleho letiste (smerem do mesta). Je to asi nejvetsi supermarket, ktery jsme nasli. Dale je v centru Foodland a pak dalsi vetsi obchod na jihu ostrova. Po celem ostrove je strasna spousta malych prodejen se zakladnimi potravinami, kde se ceny v nekterych pripadech splhaji do astronomickych vysin.

Tady je par ukazkovych cen z lepe vybavenych obchodu:
Litr mleka $3.5
250 g cherry rajcatek za $12.5
10 caju Twinnings s prichuti citronu za $4.5
3 litrovy dzus s tropickou prichuti za $9.9
Kilo melouna za $4.5
Hlavkovy salat $3.8
Benzin $1.98/ litr na Rarotonga, $2.32 na Aitutaki

U stanku na Raro se najite za $10-15 a dostanete opravdu bohatou porci.
Lahev obycejneho vina v supermarketu vas vyjde na $20 a vys.
Prestoze jsme meli hrubou predstavu o tom, kolik utratime za jidlo, nas rozpocet jsme jednoznacne pretahli :) konec koncu, jsme na svatebni ceste a nejeli jsme na Cookovy ostrovy, abysme si varili instantni nudle! 

Pokud shanite suvenyry, dobrym mistem jsou jiz zminene Punanga Nui Markets, ktere se konaji kazdou sobotu dopoledne.
Mistni tvrdi ze ceny suvenyru na trzich jsou nizsi nez v obchodech, coz neni uplne pravda. Prochazeli jsme vsechny suvenyr shopy na hlavni ulici a ceny byly totozne. Nejhezci veci meli asi v poslednim suvenyr shopu smerem z mesta na letiste (nalevo)
Pokud shanite tricka s potiskem, dobrym mistem je T-shirt factory. Na prave strane smerem z mesta proti smeru hodinovych rucicek. Maji opravdu siroky vyber, dobre ceny, ale kvalita tricek je chaba.
Na suvenyry na letisti zapomente, skoro nic tam nemaji a ceny jsou zrudne. Duty free alkohol pro ty, co cestuji do Australie je taky tabu. Muzete mit max 100ml, vynahradit si to ale muzete na letisti v Sydney :) 

Ceny jsou na Cookovych ostrovech pomerne vysoke, prevazne diky izolaci a nedostatku domacich plodin a surovin. Prostory k pestovani a tezbe cehokoliv jsou velmi omezene. Vyvazet se daji hlavne cerne pacificke perly, ryby, kokos nebo papaja, rezbarske vytvory v podobe sosek a masek, satky s ostrovni tematikou (parea) nebo produkty pletene z mladych listu kokosovych palem (kloboucky, kosiky, vejire). Naopak cokoliv se doveze je predrazene. Ceho jsme si ale vsimli byly zahranicni dary. Auto pro ministerstvo bylo napriklad darovano Japonskem. Dalsi zeme se podilely na vystavbe budov ci oprave silnic apod.

  
Kvalita vody:
Na Raro je voda z kohoutku pitna, na Aitutaki pry nikoliv. My jsme si ji pro jistotu prevarili a nebo vycistili UV svetlem. Preci jen nebudeme riskovat strevni potize v den svatby :) Obzvlaste na Aitutaki mela voda zvlastni prichut i po prevareni i vycisteni, a proto jsme si koupili mistni verzi Vitacitu s nazvem RARO a vodu si ochutili. 

Na Rarotonga jsme si vsimli jakychsi stanic s vodou, kam si mistni jezdili vodu cepovat do kanistru. Cedule u techto stanic informovaly o kvalite vody a ujistovaly verejnost, ze zdroj teto vody je bezpecny a nebyl kontaminovany.

Banky:
Pokud vam Google, Google maps, TripAdvisor apod budou tvrdit, ze na Rarotonga i Aitutaki je Westpac, neverte jim. V bance v Sydney mi pred odjezdem nebyli schopni potvrdit ale ani vyvratit, zda-li jsou na Cookovych ostrovech Westpac bankomaty nebo rovnou pobocky. Nejsou! Westpac zhruba pred rokem odstranil vsechny bankomaty i pobocky z teto oblasti. Zakaznici ANZ maji proto jednoznacnou vyhodu. Je to jedina australska banka v regionu. Jako Westpac zakaznik muzete vybirat z ANZ bankomatu a poplatek cini NZD 7 . Limit pro vyber z bankomatu byl $650, ale pokud chcete vic, na pobocce vam vydaji vetsi sumu. V centru Avarua se vas bankomat dokonce zepta, jestli chcete, aby se transakce na vasem uctu promitla v NZD nebo AUD.
Na Cookovych ostrovech najdete i Bank of South Pacific, ale sluzeb teto banky jsme nevyuzili.
V souvenyr shopech, vetsich supermarketech nebo hotelech se da platit kartou, jinak spise spolehejte na platbu v hotovosti. Pri platbe kartou si nektera mista uctuji 4% priplatek. 

Pokud si vas v bance nikdo dlouho nevsima, muzete si zabubnovat na tradicni cookansky bubinek

Internet a spojeni se svetem:
Na Cookovy ostrovy jsme rozhodne nejeli proto, abychom travili cas brouzdanim na internetu. Prave naopak, chteli jsme si od vseho toho odpocinout, ale rodina preci jen byla zvedava, jak se nam svatba vyvedla a jestli nestradame :) pokud opravdu potrebujete byt ve styku se svetem, BlueSky je misto, ktere potrebujete navstivit, pokud si chcete poridit internet. Hotely nabizeji ruzne balicky typu 100 MB za $15 apod. Na to se vykaslete. Zajdete si na postu nebo rovnou do BlueSky, kde vam nabidnou mnohem lepsi podminky, napriklad 3GB za $30 (vyprsi za 3 dny) nebo 1GB za $25 (vyprsi za tyden) a pak uz jen vyuzivejte BlueSky hot spotu, kde se pripojite k wifi. A ted vam zbyva byt trpelivy :) rychlost internetu je strasna.

www.bluesky.co.ck

Letenky:
Ze Sydney do Rarotonga leta Air New Zealand, Virgin a Jetstar. My jsme sehnali prime lety SYD-RAR, RAR-SYD od Air New Zeland za $385.5 jednosmerna/osobu (bez checked-in zavazadla). Byla to zrovna nejaka akce. K jedne letence jsme si pridali 23kg zavazadlo. Tato jednosmerna letenka nas prisla na $415.5. Secteno a podtrzeno, dve zpatecni letenky, prime lety a 1x23 kg zavazadlo nas celkove vyslo na $1602 ($400.5/jedna cesta/osoba). Je dost mozne, ze sezenete levnejsi lety od jinych spolecnosti, ale nam se libilo to, ze oba lety byly prime, nikde jsme nestaveli, neprileteli jsme v 1 rano jak to byva zvykem u levnejsich letenek a reputace Air New Zealand je taky dobra. Uz jsme s nimi parkrat leteli, takze jsme vedeli, co muzeme ocekavat. Na svych webovych strankach se pysni mnoha ocenenimi. K nasemu prekvapeni pry ziskali i oceneni Aerolinky roku pro rok 2016.

 
Odletali jsme v sobotu v 8:25 vecer, prekrocili datovou hranici a pristali jsme tyz den v 7:20 rano, takze hura do bungalovu a ihned na trhy :) 
U letiste jsou dve tzv "jet blast" oblasti. Strany letiste, kde letadla bud pristavaji nebo odletaji. Jsou u nich vystrazne cedule a pokud letadlo pristava nebo vzleta, meli byste, jakozto motorista, pockat, az letadlo odleti. Motory letadla jsou dost silne a vitr, ktery vyprodukuji porazil nas zaparkovany skutr :) nastesti jen v do travy.



Lidi casto na odlet letadel cekaji, chytnou se plotu a kdyz pilot zapne motory na max, lidi vlajou na plotu jak hadrove panenky, jeci vzrusenim a strasne se u toho bavi. To prihlizejicim kravam, ktere se za plotem pasou to az tak vtipne neprijde a nespokojene buci. Je asi dost neprijemne, kdyz vas zasahne byt jen maly kaminek do hlavy. My jsme si na takovy odlet pockali taky :) a jako polovicni poserove jsme postavali asi 20 metru od plotu. Ti nejodvaznejsi na nem viseli, pak jsme postavali my a dalsich 15-20 metru za nami byl zbytek prihlizejicich. Je to velmi oblibena kratochvile nejen mistnich. Turisticka kancelar Cookovych ostrovu se snazi turisty od techto aktivit odradit a doporucuje sledovat letadla z bezpecne vzdalenosti. Ostatne k tomu nabadajii  vsudypritomne cedule a upozorneni. Mistni noviny informovali i o tom, ze nekolik turistu muselo byt osetrno v nemocnici. Podle Wikipedia muze vitr, ktery motory pri vzletu vyprodukuji, dosahovat az 190km/hodinu a to v 60m vzdaleosti od letadla.

Tady se muzete podivat na to, jak takovy odlet letadla vypada. 

 
www.airnewzealand.com 

O Cookovych ostrovech

Spousta lidi se nas pta "proc zrovna na Cookovy ostrovy?" A ja rikam "a proc ne?" :)
Vymluv na to abysme se vydali na Cookovy ostrovy jsme meli hned nekolik :) Je to v Pacifiku - ten mame radi, tropicke klima, kopce na lezeni, laguny na snorchlovani,... A hlavne jsme tam nikdy nebyli. Pacificke ostrovy jsme si oblibili pred par lety pri navsteve Francouzske Polynezie, kterou jsme si zamilovali. Cookovy ostrovy jsou casto s Francouzskou Polynezii porovnavany. I my mame ted moznost tato dve mista porovnat, ale at zvolite jakekoliv z nich, nemuzete slapnout vedle. Skvela jsou obe dve mista. Pokud se domluvite francouzsky, urcite nevahejte vyrazit na Tahiti. Francouzstina je totiz jeden z duvodu, ktery mnohe odradi. Francouzi a ostrovane preci jen preferuji francouzstinu jako primarni jazyk ke komunikaci. Co se tyce prirody, ta je temer stejna - kopcovity stred ostrova, ktery je obklopen tyrkysove modrou lagunou. Kultura jakbysmet. Polynezane a Maori jsou spolu s Havajci v podstate pribuzni. Navstevnost, to uz je jina. Zatimco na Tahiti mohou byt americti turiste z LAX za 8 hodin, na Rarotonga poleti o vice nez 2 hodiny dele. Populace Tahiti je neco kolem 180 000 obyvatel. To Rarotonga se svymi 10,5 tisici obyvateli je oproti Tahiti mala vesnice. A prave to je asi jediny duvod, proc bych preferovala Cookovy ostrovy. Ostruvky rozesete jak kolem Tahiti tak kolem Rarotonga stale zustavaji temer nedotcene a nezkazene hotelovymi komplexy a vetsina z nich si ponechava temer puvodni tvar.

Prumerne teploty a uhrn srazek na Cookovych ostrovech (Rarotonga) muzete najit treba ZDE

To same pro Bora Bora najdete ZDE

Jak je patrne, ve Francouzske Polynezii se muzete tesit na o neco vyssi teploty. Vse ostatni je velmi podobne.

Cookovy ostrovy tvori 15 ostrovu, ktere obyva zhruba 15 tisic lidi. Puvodne byly Cookovy ostrovy pod spravou Anglicke koruny, ale od roku 1949 spadaji pod Novy Zeland, takze i hlavni menou je novozelandsky dolar.
Ostrovy byly nejprve obydleny Polynezany. V 16. stoleti pripluli spanelsti a portugalsti moreplavci a v roce 1773 priplul z Britanie kapitan James Cook. Tomu se tu tak zalibilo, ze si to zopaknul v roce 1777. 
Kapitan James Cook, zdroj Wikipedia


Kapitan William Bligh byl prvnim evropanem, ktery objevil Aitutaki. Stalo se tak 11. Dubna 1789, coz bylo 17 dni pred slavnou vzpourou na lodi Bounty. Bligh byl s oblasti celkem dobre obeznamen, mistni vody brazdil jiz drive spolu s Kapitanem Cookem a oblast navstivil nekolikrat.

William Bligh, zdroj Wikipedia

Kdekoliv se vylodil bily muz, tam se zacaly dit veci. Cookovy ostrovy nebyly vyjimkou a Polynezane byli chte nechte konvertovani na krestanstvi chlapikem jmenem John Williams.
John Williams, zdroj Wikipedia
Ten si s sebou privezl Polynezske pomocniky, ktere jiz konvertoval a ti mu pomohli sirit slovo bozi po celych Cookovych ostrovech. Zacalo se v roce 1821 na Aitutaki, kde dodnes stoji nejstarsi krestansky kostel Ziona Tapu. Misionari radikalne zmenili zivot Polynezanu, ne vzdy k lepsimu, ale. Na druhou stranu bez nich by na Cookovych ostrovech prevladal kanibalismus, obyvatelstvo by nebylo vzdelane a psany projev Rarotonganu by nikdy nebyl zachycen.

Domluvite se anglictinou a cookanskou maorstinou, coz jsou uredni jazyky.

Cross Island Track aka The Needle


Pro ty, kteri vyzaduji na dovolene nejaky ten pohyb, je tu track napric ostrovem Rarotonga. Te Rua Manga taktez znamy pod nazvem The Needle, je vrchol viditelny z nekolika uhlu kolem ostrova. Vrchol ma 413m a nejlepe se k nemu priblizite prave na Cross Island Tracku. Ten se doporucuje jit ve smeru ze severu na jih. Po desti to radsi odlozte, az bude sucho. Nam neprselo a presto casti tracku byly hodne kluzke, puda je jilovita. V druhe casti tracku, kolem reky je vysoka vlkost a kameny taktez dost kluzke.
Nas skutr jsme zaparkovali u posledniho obchudku s potravinami, co jsme nasli (pred krizovatkou Avatiu Rd a Ara Metua, bliz k mestu).




Track zacina na asfaltove ceste nedaleko centra mesta Avarua, pokracuje po prasne ceste, ktera se premeni v travnatou cestu.

Zacatek tracku
Ta se z niceho nic zuzi a vy se prodirate dzungli. Cesticka ma tak metr na sirku. Budete muset prelezat obrovske koreny, podlezat vetve, v nekterych castech se splha temer vertikalne za pomoci nainstalovanych lan nebo vsudypritomnych korenu a vetvi. 


V druhe casti tracku, kdy jdete prevazne z kopce nebo podel reky si davejte pozor, kameny kolem reky jsou hodne kluzke. Track vyusti u Wigmore's Falls, kde se obvykle koupaji mistni a kde je taky hodne komaru :) od Wigmore's Falls je to uz jen asi 10-15 minut po rovne prasne ceste na zastavku autobusu. Respektive k hlavni ceste, kde si stoupnete a mavnete na autobus - ten vam zastavi v podstate kdekoliv.
Cesta na konci tracku
Prejit ostrov nam zabralo 3 hodinky. Nijak jsme nepospichali, naopak, staveli jsme a fotili. Ale svacinu/obed jsme preskocili, to je fakt. V patach nam totiz byla asi 30 clena skupina skolaku. Tem jsme asi po 5 minutach unikli.
Track jako takovy neni dlouhy. S cestou z mesta na zacatek tracku a dale pak cestou od Wigmore's Falls na hlavni silnici si udelate hezky puldenni vylet. Nase chytre pristroje ukazovaly, ze jsme naslapali za cely den neco malo pres 13km, ale do toho se pocita jeste ranni pobihani po meste a obihani uradu.
Obujte si sportovni obuv s dobrou podrazkou. Trackova obuv neni treba. Vezmete si dostatek vody a nejakou mensi svacinku. Opalovaci krem, repelent a pokryvka hlavy se vam taky bude hodit. 
 
Koupani
Laguny, ktere obklopuji oba ostrovy jsou uzasnou oazou pro aktivni i pasivni lenoseni. V lagunach na vas neciha temer zadne nebezpeci, muzete se jen tak povalovat, snorchlovat, prozkoumat lagunu na kayaku nebo na stand up paddle prkne, nebo se jen tak vyvalit na deku a srkat kokosovy drink. 



 
koral v lagune an Rarotonga

Muzete si ale taky zaplatit za snorchlovaci vylet po lagune a nebo vyrazit na Marliny mimo lagunu. Rybarske cluny vyrazeji z pristavu v hlavnim meste a mate zaruceno, ze pokud se nejaky Marlin chyti, cast ulovku si muzete vzit domu. V pripade, ze se nic neulovi, penize vam vrati. 

s timhle drobeckem se vratili, kdyz jsme se poflakovali v pristavu
 

Co se tyce plazi na Rarotonga, to jsme nestihli  prozkoumat tak dukladne. Snorchlovali jsme v oblasti Fruits of Rarotonga a Muri. Plaz, kde jsme bydleli - Rarotonga Backpackers, nebyla na koupani nebo snorchlovani uplne nejvhodnejsi. Nektere useky na Rarotonga jsou oznaceny vystraznymi znackami kvuli silnym proudum. Tyto plaze pro jistotu vynechte. Na mapce z infocentra jsou pekne vyznacene.
Plaze jsou skoro prazdne a potkate pouze par dalsich turistu.
Opalovat se nahore bez neni nic, v cem by si mistni libovali, tak zkuste tento pozadavek respektovat. Obleceni, ktere vic odhaluje, nez zahaluje byste mozna taky meli nechat doma a misto toho si sbalit neco konzervativnejsiho.   

Usmevem nic nezkazis
Tak timhle se ridi prevazna vetsina ostrovanu. Vsichni na nas byli mili a ochotni pomoct a poradit. Nikdo na nas nekoukal jako na otravne turisty. Naopak, pokud jsme meli s cimkoliv problem, okamzite se nas ujali. Zaroven na nas nekoukali jako na chodici bankomaty a nesnazili se nas oskubat jako treba na Bali. Prestoze ceny v obchodech a restauracich byly o neco vyssi, obcas jsme jim nechali nejake ty drobne, na coz mistni nejsou vubec zvykli a o to vic byli vdecni, ujistovali se jestli to myslime vazne a nebo trvali na tom, ze nam to vrati. A to se jednalo treba o 50c.   
Pouze v jednom pripade nas zaskocilo chovani majitelky naseho posledniho ubytovani - Tiare Village, nedaleko letiste. Transfer z letiste jsme s ni domluvili pres email, zaslali cislo a cas priletu, aby vedela, kdy nas ma ocekavat. Nevedeli jsme jestli se stale jedna o "island time" nebo jestli na nas opravdu zapomnela. Po 40 minutach cekani mi pani v kancelari Air Rarotonga vytocila jeji cislo, takze jsem se s Tiare Village mohla domluvit po telefonu. Pani na me vyjela, ze tam ridic cekal, a ze jsme ji neposlali zadne udaje. Coz byl samozrejme nesmysl, vsechno jsme to meli zdokumentovane. Pani na prepazce Air Rarotonga se nestacila divit a jakoby se stydela za takoveho spoluobcana :) Po chvili mi tedy pani z Tiare Village rekla, ze mame pockat 10 minut, a ze nas teda vyzvedne. Ochota z ni vylozene srsela. Po dalsich 30 minutach, kdy se nic nedelo, ji volam zpatky a tentokrat to pro jistotu nezvedla vubec. Pockali jsme dalsich 10-15 minut a pani z Air Raro zacala obvolavat mistni taxikare. Az ten treti kyvnul, protoze byl nejbliz. Nemit s sebou svatebni saty, do Tiare Village bychom to dosli, je to tak 15-20 minut pesky od letiste. Takhle jsme vysolili $30 za asi 5 minut jizdy. Kdyz nas taxik vysadil pred Tiare Village, pani nas vitala s usmevem a asi 3x se omluvila. Duvod proc nas nevyzvedla bylo setkani s jeji vnuckou. No, budiz, pani se omluvila, hodime to za hlavu. Ubytovani bylo pekne, velmi prostorny apartman s pristupem k bazenu, vse bylo ciste, vonave a v jakemsi hippie stylu :) za rucniky se ale priplaci, coz jsme uplne nepochopili. 
Pred tim, nez jsme tohle ubytovani zamluvili jsem si samozrejme precetla recenze na TripAdvisoru, ktere byly vesmes pozitivni. Na jednu negativni recenzi si pani dala tu praci a odpovedela ve forme romanu, za ktery by se nemusel stydet ne jeden literarni klasik. Ovsem ton teto odpovedi byl dost utocny, takze jsem doufala, ze se do krizku s touhle pani nedsotaneme. Pozitivni recenze byly preci jen v jednoznacne presile, a tak jsem se rozhodla ubytovani v Tiare Village objednat. Shrnuto a podtrzeno, ubytovani bylo fajn, jen zalezi na tom, jak se management vyspi a v jake je nalade :)
V tomhle penzionu jsme potkali dve mlade holciny z Cech, ktere pracovaly na farme na Novem Zelandu a rozhodly se vyrazit na dovolenou prave na Cookovy ostrovy. Byly to jedine Cesky, ktere jsme tu potkali. Ale v knize hostu na Aitutaki byl zapsany dalsi parecek z Cech.   
Po tehle zkusenosti uz byl cas na to sbalit si kufry a vratit se zpet do reality, coz, svete div se, se nam vubec nechtelo. Tenhle vylet naprosto predcil vsechna nase ocekavani a pro nas dva byl naprosto jedinecnym a nezapomenutelnym. Ted uz jen zbyva zalozit tradici oslavy vyroci svatby, ktere se bude slavit na miste svatby a to kazdych 5 let :)  snad mi to manzel schvali :D







Mezi dalsi mista, ktera jsme na Rarotonga navstivili/videli, a ktera urcite stoji za zminku patri napriklad Muzeum (tam se nesmi fotit), Parlament Cookovych ostrovu, Univerzita jizniho Pacifiku, Muri Beach night Markets. 



Budova Univerzity Jizniho Pacifiku

Budova muzea a knihovny

Parlment Cookovych ostrovu

Komentáře