Aitutaki


Aitutaki (taktez zname pod nazvy Araura nebo Ututaki) je mensi ostrov vzdaleny 259 km severne od Rarotonga. Letadlem se tam dostanete za 50 minut.


My jsme se na Aitutaki presunuli po 3 dnech na Rarotonga.


Ostrov Aitutaki hral dulezitou roli behem druhe svetove valky. Byla to zakladna spojencu. Americti a Novozelandsti vojaci vybudovali letiste s pristavaci plochou, ktera se vyuziva dodnes. Po skonceni valky nekteri vojaci zustali a ozenili se s mistnimi zenami. Na ostrove muzete najit zbytky jakychsi bunkru a domu, ve kterych vojaci bydleli. Jsou to uz ale spis ruiny, ktere si bere priroda zpet.
Ostrov byl vybran pro nataceni nekolika reality show jako napriklad Shipwrecked nebo Survivor. Vyhry chtivi soutezici a stab obyvali nekolik motu (malych ostrovu v lagune). Oblast byla uzavrena na 4 mesice, takze veskere deni v oblasti muselo byt uzpusobeno tomuto nataceni.


Na Aitutaki zije neco kolem 2000 obyvatel. Ma priblizne 10 km na delku a zhruba 3 km napric.


Letenky z Rarotonga na Aitutaki jsme sledovali nekolik mesicu. Meli jsme pevne dane dny, kdy jsme potrebovali letet. Z toho, co jsme vypozorovali, ceny letenek dost kolisaji. Od $99 do $283 za jednosmernou letenku pro jednu osobu. V den odletu sly obvykle letenky dolu na $99, ale nebylo to pravidlo. Dost se to taky odviji od mistniho deni, svatku apod, kdy mistni letaji z ostrova na ostrov. Ceny nasich letenek se nemenily nijak vyrazne a tak jsme vyckavali a vyckavali....a vyckavali a vyckavali, az jsme letenky na nasi svatbu koupili v den odletu za tu nejvyssi moznou cenu! :) webove stranky Air Raro informuji kolik mist je jeste k dispozici, coz ovsem nekoresponduje s poctem volnych mist, kdyz si vlozite letenky do kosiku a jdete si vybirat sedadla. Dopoledne jsme koupili letenky, let byl poloprazdny a ve finale bylo letadlo naplnene do posledniho sedadla. S vybiranim sedadel neztracejte cas. Nam vzdycky priradili uplne jine sedadlo, nez jsme si zvolili.

V nedeli se nepracuje, nikde. Takze i webovky Air Raro ukazuji vsechny lety cely tyden jako nedostupne. Malem nas omyvali, kdyz jsme tohle videli, ale v pondeli vsechno naskoci zpet, jako by se nechumelilo :) tohle jsme zaznamenali dvakrat. Jako na potvoru, i zpatecni let zpet na Raro byl za nejvyssi moznou cenu. Vsechny ostatni dny byly minimalne o $100 levnejsi. Tomu se rika pech! Na Aitutaki jsme leteli letadlem asi pro 34 lidi a zpatky pak mnohem mensim, pro 15 lidi, ve kterem vidite primo ke kapitanovi do cockpitu :)

Letadlo pro 34 lidi

Mensi letadelko pro 15 lidi
Nase usmevava letuska

Trocha lidove tvorby
Letiste na Aitutaki


Vyhled do cockpitu pri zpatecni ceste
Ubytovacich moznosti je tady o dost mene, nez na Rarotonga, ale vybere si kazdy. Hlavne si zajistete ubytovani s dostatecnym predstihem, predevsim pak v sezone.
Symapticke je ze i treba velmi skromna ubytovani maji nainstalovane site proti komarum ve vsech oknech. Nasim utocistem na 9 dni stal Paradise Cove. Meli jsme samostatny bungalov zasazeny do maleho palmoveho hajicku primo na plazi. Nebyl nijak extra prostorny, ale byl cisty a utulny. Mel velikou postel, stropni vetrak, lednicku a maly kuchynsky koutek se zakladnim nadobim. Pro 2 lidi naprosto dostacujici. Stejne jsme pres den litali venku.
  
Nase zazemi na Aitutaki

Vyhled z balkonu  
I na Aitutaki je nejpopularnejsim dopravnim prostredkem skutr.  
 
 


Auta ale nejsou vyjimkou, ovsem nektere exemplare, si myslim, maji davno odslouzeno a technickou by proslo jen malo ktere auto. I tady je maximalni povolena rychlost 50km/h ale temer vsichni jezdi pomaleji. Nikam nespechaji, zadny stres, nic jim neutece.
Hotely vam mohou zaridit pujceni skutru/auta, takze se nemusite o nic starat.
Aitutaki projedete kolem dokola za 45 minut a to vcetne zajizdky na Ootu Beach. Zalezi jen, jak moc se kochate :) a mist ke kochani je spousta!
Jsou tam i cesty napric ostrovem, nektere prasne, nektere asfaltove. Se skutrem se dostanete temer vsude, takze na poradne prozkoumani ostrova si muzete vyhradit klidne cely den a navstivit nejruznejsi zakouti, ktera nejsou vubec frekventovana a najit si tak kus plaze jen pro sebe, coz neni vubec slozite. Na plazich skoro nikoho nenajdete.
I na Aitutaki si muzete zazadat o ridicsky prukaz. Vyjde vas to na NZD 2.5 a zhruba 2 minuty byrokracie a zadne prakticke zkousky :) suvenyr k pohledani!



Muj ridicak z Aitutaki
Na Aitutaki se obvykle lide na silnici zdravi bud kyvnutim hlavy a usmevem a nebo letmym zdvihnutim ruky.
Skutry na Aitutaki si muzete  pujcit u nasledujicich pujcoven:

Rino's Motel www.rinosaitutaki.com
Popoara Ocean Breeze www.popoaraoceanbreeze.com

Zadne psy tu nenajdete, pouze kocky a jiz zminene volne pobihajici kohouty a slepice, kraby a gekony. Sem tam nejake vepre a kozy.

Aitutaki ma mnohem omezenejsi zdroje a lod se zasobovanim sem nejezdi casto. Obchodu je na Aitutaki hned nekolik. Nejvice jich najdete v oblastech Amuri, Ureia a Arutanga. Hledejte jmena jako Aquila, Judan nebo Payless. Nenechte se ovsem zmast nazvem Maina superstore nachazejicim se temer na navsi. Super na tomhle obchode nic neni :-) Na Aitutaki najdete mnohem lepe vybavene obchody. My jsme si oblibili Neibaa's na vychodni strane ostrova, kde meli brzy rano teple pecivo a obrovske banana pancakes. Najdete tu i obchody se suvenyry, ale ceny a vyber maji jednoznacne lepsi na Rarotonga.

Dobrota lidi

Na Aitutaki jsme v nasem hotelu meli Island Night a vytezek putoval do kasicky asi 5 lidi, kteri meli reprezentovat Aitutaki v Australii na golfovem turnaji. Lide na Aitutaki nemaji mnoho a naklady spojenene s vycestovanim jsou pro ne obrovske, takze tahle iniciativa od ostatnich na ostrove zahreje u srdce. Je to uzasne videt jak tyhle komunity drzi pri sobe, podporuji se a pomahaji si.
Dobroty mistnich jsme poznali na vlastni kuzi, kdyz jsme meli v nedeli dopoledne, hned po msi, v nadrzi jen kapicku benzinu, coz rozhodne nestacilo na cely den. Pokud muzete, udelejte si v sobotu zasoby. At uz jidla, piti, benzinu, opalovaciho kremu. V nedeli je totiz zavreno 98% podniku. Neni to zadna tragedie, takhle to driv fungovalo normalne a lidi prezili :) alespon se lidi muzou venovat sami sobe, uzit si den volna bez rozptylovani, byt na plazi, na zahrade nebo navstivit pribuzenstvo.
Ale abych se vratila k tomu, co se nam prihodilo... v sobotu jsme nenatankovali, z cehoz jsem nemela uplne radost. Pry alespon jedna pumpa bude otevrena. Nebyla :) takze jsme stali pred pumpou Aquila se smutnym oblicejem a nejake deti pres ulici na nas zacali pokrikovat. "Je zavreno, je zavreno". Tak jim rikame, ze to tedy vidime. "Bezte do tamhle toho baraku a reknete, ze potrebujete natankovat, oni vam otevrou, jsou doma", spunti pokrikovali. Svitla nam nadeje, ale zarovej nam to prislo strasne hloupe, otravovat je v nedeli, kdy, jak je videt, maji naplanovano nic nedelani. Lucky se tedy odhodlal, uctive pozdravil a vysvetlil nasi situaci a za 2 minuty prisel s tim, ze nam pani pumpu otevre! To vse kvuli natankovani za $10 :) behem te chvilky co jsme cekali na pani pumparku se u nas zastavil starsi pan na motorce a hned spustil, ze ma benzin, ne nam pomuze. Byl to clen klanu vlastnici Aquila pumpu a Aquila hardware store :) vsechno jsme mu vysvetlili a uctive podekovali. Pan nam zacal vypravet co bude v nedeli delat (tedy spis nedelat). Vezl si krabicku plnou cili papricek, coz neuniklo nasi pozornosti a on nam zacal vypravovat, jak je cili zdrave na srdce, infarkty, krevni obeh, co s nim bude varit apod :) s tim se s nami rozloucil a pani nam natankovala plnou nadrz. Jsme dluzni neco malo pres $10 a davame ji 50 dolarovou bankovku. Pani nema na zpet a povida "hele, tak to dneska nekde rozmente a do 5 mi to prineste, budu doma" :) je nam jeste vic trapne. Nejen, ze jsme narusili jejich nedelni program, ale jeste jsme jim ani nezaplatili. S plnou nadrzi si to frcime snorchlovat a pokousime se rozmenit. S tim nam pomuze nas soused z vedlejsiho bungalovu, starsi anglan, ucitel literatury, ktery pro citaty nemusel nikdy chodit daleko. S radosti opet sedame na naseho skutra a frcime vratit nas dluh. 

Mistni gastronomie
Nejdriv jsme si mysleli, ze bychom neco usetrili a jidlo si pripravovali sami. To nas ale brzy preslo. Priprava jidel by byla zdlouhava a to radsi skocime na skutr, pojedeme se podivat po ostrove a koupime si jidlo uz pripravene. Navic jsme kazdy den ochutnavali jidla pro danou oblast typicka nebo tradicni, ktera si doma jen tezko pripravime. V Boat Shedu maji skvely fish burger, Paradise Cove vynika svym Ika Mata a krabem ve sladke chilli omacce, Tamanu hotel vam pripravi paradni steak z tunaka i Ika Mata, Aitutaki village ma dobre sendvice a prekrasny vyhled na Ootu beach. V Tunu2unu vam naserviruji bohatou porci fish burgeru, fish and chips, ale maji i wrapy. Koru Cafe nabizi cookanskou kuchyni s modernim novozelandskym twistem. Na vyber jsou burgery, salaty, dezerty. Nabizeji cateringove sluzby a pripravi vam slusnou kavu. V Koru Cafe vam take pripravi piknikovy balicek s jidlem na cely den.
U venkovniho posezeni nam delala spolecnost kvocna s malinkatym kuratkem. Oba zadonili o jidlo, ale majitele to neradi vidi.
Chteli jsme zajit i na vyhlaseneho kraba do jeste vyhlasenejsi restaurace Cafe Tupuna, ale bohuzel majitele byli na dovolene a nestihli jsme udelat rezervaci. Pokud mate zalusk na kraba, bez rezervace to nepujde.
Puffy's ma pry taky vyhlasene morske plody, ale z menu jsme si uplne nevybrali...vsechno bylo smazene a tomu jsme se chteli vyhnout.  Kdyz tak ale koukam na ty fotky, nevypada to uplne nejzdraveji a smazenemu jsme se uplne nevyhnuli...ale za kazdou cenu jsme se to snazili nakombinovat s cersvou zeleninou, ovocem nebo syrovou rybou, kde jen to bylo mozne. Ostatne syrovou rybu jsme si nechali naservirovat kazdy den, nekdy i dvakrat.

Par ukazek z mistni gastronomie:

Ananasovo kokosovy koktejl v Boeat Shedu - neco jako Pina Colada

Bananove palacinky z obchodu Neiba's

Fish burger v Boat Shedu s tradicnimi chipsy z manioku

Fish burger #2 z Tunu2unu

Ika Mata z Boat Shedu opet servirovana s chipsy z manioku
V nasem oblibenem Boat Shedu meli vtipny napis, ktery skvele vystihuje cookanskou naturu :)



Koupani
Laguna kolem ostrova Aitutaki je prekrasna. U naseho hotelu byla pekna plaz, ale okraj laguny byl dost daleko takze jsme neslyseli jak se vlny tristi o kameny. U nas jsme lagunu moc neprozkoumali, ale oblibili jsme si mista jako treba plaz Ootu, kam jsme se jeli vykoupat asi 5x, a nebo plaz na druhem konci letiste, kde je morske vyzkumne a konzervacni stredisko, kde si muzete zaplatit prohlidku a dozvedet se tak o morskem zivote v lagune a o tom, jak se ho mistni snazi obnovit. Rozmnozuji zevy obrovske, ktere mistni v drivejsich dobach lovili v hojnem mnozstvi. Jedna se totiz o delikatesu. Nyni vysazuji male zevy do laguny a snazi se tak zvysit jejich pocty. Vice o podmorskem zivote v lagune Aitutaki se doctete v dalsi clanku
ZDE.
     
 

 

Mist ke koupani je ale nepreberne mnozstvi a zadna omezeni, co se tyce koupani jsme nezaznamenali.
Teplota vody je na muj vkus perfektni. Neco kolem 26-28 stupnu. Proste jakmile strcim do vody kotniky a dostanu sok, do vody se mi nechce. To tady rozhodne nehrozi. Navic, pokud jste ve vode nalozeni treba hodinu a snorchlujete, v pohode vydrzite bez toho, aniz by vam zfialovely rty nebo prsty :)

Maunga Pu a Piraki Lookout
Prestoze ma jen pouhych 124m jedna se o nejvyssi bod na ostrove. Dostanete se na nej jak pesky tak i na skutru. Jen ten posledni, nekolikametrovy usek budete muset asi vyslapnout. Cest na Maunga Pu vede nekolik. Jedna je hned od Paradise Cove, primo z hlavni silnice. Druha pak vede pres Piraki Lookout. Zkuste si vyslap naplanovat na den bez mraku. Slunecni svit dost ovlivnuje barvu vody v lagune a jeji barvy prekrasne vyniknou. Ikdyz je pod mrakem, je to nadherna podivana, ale neni to ono.







Pockali jsme si i na zapad slunce
Kosteliku je na Aitutaki hned nekolik, ale ten na navsi je nejstarsi na Cookovych ostrovech. Par fotek interieru kostela jsme poridili po msi.

Na msi prislo i par turistu vcetne nas. Opet se kazalo prevazne v cookanske maorstine, trosku v anglictine a trosku ve francouzstine, protoze pastor byl puvodem z Tahiti. Zeny i muzi zapalene zpivali, a vsichni byli slavnostne obleceni. Poridili jsme zvukovy zaznam jedne z pisnicek.



Nejstarsi kostel na Cookovych ostrovech
 
 
 

Nedelni nicnedelani
Jak uz jsem zminila, v nedeli se na Cookovych ostrovech nic nedela a nikdo nepracuje. To plati obzvlast pro Aitutaki. Zatimco na Rarotonga najdete sem tam nejaky ten kramek otevreny, na Aitutaki to ani nezkousejte. Otevreno ma snad jen Koru Cafe a to do 3pm a tusim, ze i restaurace v Tamanu Beach hotelu a Pacific resortu.
Na nedeli si naplanujte hodne aktivit a ujistete se, ze vam benzin i jidlo s pitim vystaci na cely den. Prozkoumejte ostrov krizem krazem, jedte snorchlovat a vykoupat se na nekolik mist, jdete na MaungaPu nebo Piraki Lookout. Zajimavym zazitkem je taky jit se podivat na msi. Ani snorchlovaci vylety do laguny v nedeli nefunguji - s vyjimkou jedne firmy. My nedokazeme jen tak sedet a nic nedelat takze po tech 7 dnech na Aitutaki, kdyz jsme videli temer vsechno dvakrat, uz nam byla chvile dlouha.
Mistni se taky zlobili, kdyz AirRaro pridali lety v nedeli, a proto uvidite u nekterych na dvorku po domacku vyrobene cedule s napisy jako "no sunday flights" a "if you cannot come Monday to Saturday stay home"
Jejich postoj naprosto chapu, ale jak je videt, business a turismus je pro nektere na zebricku hodnot vys nez tradice. 



Co rozhodne nevynechat:
  •      snorchlovani v lagune
  •      One Foot Island a razitko do cestovniho pasu
  •      vyslap na nejvyssi kopec - Maunga Pu
  •      nedelni mse
  •      Ootu Beach
  •      prozkoumani ostrova na skutru nebo na kole
  •      Island Night
  •      snorchlovani u letiste
  •      bananove palacinky


Ptate se, co si na takove misto s sebou sbalit? Diky pomerne vysokym teplotam celorocne a dostupnosti zbozi toho moc potrebovat nebudete. Cestujte na lehko!

  •      lehke, vzdusne a pohodlne obleceni a obuv
  •     spunty do usi (kvuli kokrhajicim kohoutum)
  •    pokryvku hlavy
  •    repelent
  •    opalovaci krem s SPF alespon 50+ a UV tricka
  •    plavky, snorchl a boty do vody
  •    desinfekci na odreniny - at uz treba od koralu, padu ze skutru nebo cokoliv jineho :)
  •    zasuvky jsou stejne jako v Australii a na Novem Zelandu
  •    hotovost + platebni kartu
  •    pametove karty do vsech fotaku a GoPro kamer
  •    nabijecky nebo nahradni baterky / power banky
  •      my jsme si jeste pribalili celovky a UV cistic vody
  •     5l vodotesny vak 
  •     par pytlu na odpadky a nejake zip lock pytliky - nic nevazi a nezaberou zadne misto
  •     klasicke kosmeticke/hygienicke miniaturky
  •     jako bonus mozna lehkou plastenku
  •    nejedete na konec sveta - cokoliv vam bude schazet muzete dokoupit na Rarotonga a nebo se bez toho obejdete :)

Co si z Cookovych ostrovu odvezt?

Nejaky ten suvenyr si vozime z kazdeho mista, ktere navstivime. Nejsme sberatele lapacu prachu, ale maly  nebo prakticky suvenyr si nikdy neodpustime. Vzdycky nam zbydou nejake tu mince nebo bankovky, ty si radi schovavame, musle jsou casto dost problematicke, pokud zijete v Australii a nedej boze cestujete pres Novy Zeland. Z Cookovych ostrovu jsme si proto privezli jeden z nejpopularnejsich suvenyru - cerne perly, kterymi jsme obdarovala nejen sama sebe :) ale i nase nejblizsi a zakomponovali jsme je do mini flasticek s piskem z mista, kde jsme se nechali oddat. Dalsi suvenyry byly spise prakticke -  platene nakupni tasky s vyobrazenym buzkem Tangaroa. Jedna se o boha more a plodnosti. Proto je vzdy zobrazovan s neprehlednutelnym muzstvim. Dale pak jsem si poridila pareo, tech nemam nikdy dost :) tyhle suvenyry nevazi temer nic a nezaberou zadne misto. 3 dolarove bankovky Cookovych ostrovu se v soucasne dobe prodavaji jako suvenyry. Par jsme si jich taky poridili. K dispozici jsou ve dvou vyhotovenich. Zelena a ruzova. Ta zelena je udajne velmi popularni, a proto ji meli vyprodanou, takze jsme si privezli pouze ruzove bankovky. Pro tenhle suvenyr jsme sli do ANZ banky primo v centru Avarua. Mince, ktere jsou stale v obehu nejsou ale o nic min zajimave. Vsechny bankovky a mince (podobne jako ve Francouzske Polynezii) zobrazuji kvetiny, musle, ryby a jina zvirata, siluetu hor uprostred ostrova, mistni tradice a kostymy a vubec vse, co se cookanske kultury tyce. Obzvlast $2 mince nas zaujala, a to diky svemu trojuhelnikovemu tvaru. Az na ty cerne pacificke perly, do penezenky jsme kvuli suvenyrum nemuseli sahat hluboko.






Ukazka cookanskych minci
Fotek a videi mame neskutecne mnozstvi a je opravdu tezke vybrat ty nejhezci.


 

Komentáře