Vyprahlou busi Severniho Teritoria Australie

https://www.tourismtopend.com.au/litchfield-map

... aneb z Darwinu do Kakadu, dale do Katherine a pres Litchfield zpet do Darwinu.

Dodnes nechapu, ze trvalo takovou dobu, nez jsem Luckyho presvedcila (nebo spis donutila) k tomu, abychom se vydali do te prave australske krajiny, kterou jsme znali v podstate jen z televize a knizek. Chteli jsme videt tu pravou bush, termitiste, krokodyli, aboriginske skalni malby, videt mokrady, koupat se v prirodnich jezircich s vyhledem do krajiny, ktera jsme znali jen ze socialnich siti a take jsme chteli omrknout mista, kde se natacel Krokodyl Dundee.   

Pokud vas v nasledujicim videu neco zaujme, ctete dal. 



Do Kakadu jsme se zamerne vydali na konci sucheho obdobi. Prestoze zeme a bus byla opravdu vyprahla, tu a tam se nasly oazy, kde jsme se mohli zchladit a utect tak pred neuprosnym zarem slunce. Veskere fyzicke aktivity mezi 10. hodinou ranni a 5. hodinou odpoledni jsme omezili na minimum. Teploty se denne pohybovaly pres 35°C ve stinu.

Ocekavani byla obrovska. Kakadu byl na mem seznamu hodne dlouho. Sledovala jsem dokumentarni filmy, listovala pruvodci a byla bombardovana uchvatnymi fotkami na Instagramu. A musim rict, ze vsechna ocekavani  byla prekonana ve vsech ohledech. I Lucky, kteremu se jet nechtelo, uznal, ze tenhle vylet byl naprsoto BOZI.
Co se tyce kempovani, to je Lucky ve svem zivlu. Teploty kolem 35°C mu taky vyhovuji. Od pozorovani krokodylu na Cahill's Crossing jsem ho musela nahanet do auta, abychom stihli dojet i na dalsi mista. Na vsechny vodopady si chtel vylezt a do kazdeho jezirka si chtel skocit. O jezdeni po 4WD cestach ani nemluve. To me presvedcilo o tom, ze jsem to preci jen vymyslela dobre :) 
Po navratu z Kakadu se rozhodl byt automechanikem v Jabiru, kteremu plati $90 000 rocne a dostane i vlastni byt. Jen se bude muset naucit opravovat auta. Prirucka "Auto repairs for dummies" to jisti :D No a ja pry budu prodavat v mistnim supermarketu nebo pracovat v infocentru. 

Lety ze Sydney jsou dost frekventovane. Do Darwinu leta Qantas, Virgin i Jetstar. Nam tentokrat nejvic vyhovovaly lety od Virgin Australia. V cene letenky je 23kg zavazadlo + 7kg prirucni zavazadlo, svacina na palube a pravidlene obcerstveni v podobe zakladnich napoju. Nas presvedcil predevsim cas priletu do Darwinu ve 2pm a velke zavazadlo v cene, protoze jsme si chteli vzit veskere vlastni kempingove vybaveni.  

Nasim zamerem bylo uzit si tu pravou tvar australske buse na maximum. Nase zazitky umocnujeme pujcenim 4WD auta, abychom se dostali i na mista mene pristupna a uzivame si kazdou chvili na offroad cestach.
Zari je povazovano za konec sucheho obdobi. Prestoze jsem se docetla, ze je to oblibene obdobi, kdy park navstivit, byli jsme mile prekvapeni tim, ze v parku nebyly zadne davy. Prave naopak, lidi jsme potkali opravdu malo. Kempy v Kakadu byly temer prazdne, na silnicich potkate jen par aut a rangeri maji cas i chut si s vami povidat. 



 
Trasa naseho 11 deniho vyletu vypadala nasledovne. Jedna se pouze o hruby nacrt, takze v ni nenajdete vsechny odbocky, ktere jsme vymetli. Najeli jsme maximalne 1500 km. Puvodne na seznamu mist, ktera jsem chtela navstivit byly jeste vodopady Jim Jim a Twin, ale preci jen jsme vyrazili na konci suche sezony a vodopady by byly hodne slabe. Navic cesta k nim je asi 60km dlouha a casove vas vyjde na 2 hodinky, takze jsme se rozhodli pro variantu jet dolu do Katherine Gorge, kde jsme stravili 2 noci a prozkoumali Katherine Gorge na kanojich.



Den 1 - prilet Darwin, autopujcovna, muzeum, prochazka po meste, zapad slunce na Mindil Beach, nakup jidla, kemp
Den 2 - cesta po Arnhem Hwy do Jabiru, Bowali infocentra, Merl camping a zapad slunce v Ubirr 
Den 3 - Skalni malby v Nourlangie, dotankovani v Cooinda, Mardugal camping
Den 4 - Yellow Water cruise za svitani, koupani v Maguk, zapad slunce Gunlom, nocovani 
Den 5 - Gunlom vychod slunce, Pine Creek, Katherine - dokoupeni zasob, Nitmiluk park 2 noci
Den 6 - dopoledni kanoeing v Katherine Gorge, Baruwei lookout, sledovani zapadu slunce s tisici netopyry
Den 7 - cesta do Litchfieldu pres Batchelor, dotankovani v Katherine, replika Karlstejnu v Batchelor , 4WD kemp Florence Falls, koupani ve Florence Fall
Den 8 - koupani v Buley rock hole, Tolmer Falls lookout, 4WD kemping, koupacka v Tjaynera Falls
Den 9 - Wangi Falls kemping, koupani, track
Den 10 - koupani v Buley Rock Hole, zpet na dalnici do Berry Springs, koupani v termalnich pramenech Berry Springs a posledni kemping
Den 11 - zpet do Darwinu na obed a vratit auto 


Rozpocet na 11 dni:
Letenky - $199 jednosmerna letenka za osobu (Virgin Australia)
4WD auto s veskerym kempingovym vybavenim - $1171 vcetne priplatku za druheho ridice ($1 za den)
Jidlo - $496 (vetsinou supermarkety, par obedu v civilizaci + zasoba piv)
Kempy - $265
Nafta - $192  

Organizovane vylety: $335 (Yellow water cruise + Katherine Gorge kayaking)
Taxi z/na letiste: $54 celkem


Narodni park Kakadu
Po odpoledni stravenem v Darwinu, kde jsme si vyzvedli auto, prosli muzeum, kde jsme obdivovali expozici venovanou cyklonu Tracey, ktery na Vanoce v roce 1974 srovnal Darwin se zemi.  Nestesti si vyzadalo 71 lidskych zivotu a 80% obytnych domu bylo zniceno. Zajimavosti je to, ze v muzeu je temna komora, do ktere se muzete zavrit a poslouchat opravdove zvukove zaznamy cyklonu a vzdalene si tak predstavit, cim si vsichni prosli. 

Nakoupili jsme zasoby jidla, nenechali si ujit zapad slunce na vyhlasene Mindil Beach a po noci stravene v kempu za mestem jsme druhy den rano vyrazili do Narodniho Parku Kakadu, ktery je zapsan na seznamu svetoveho dedictvi UNESCO a to hned dvakrat. Park vynika prirodnimi i kulturnimi hodnotami. Jedna se o nejvetsi narodni park Australie a rozlohou se da prirovnat k temer polovine Svycarska. V Narodnim Parku Kakadu najdete vyprahle savany, mokrady i  skalni utvary a rokle. Do parku se plati vstup $40 za osobu a platnost je 14 dni. Existuje vice druhu vstupneho a na nektera mista potrebujete specialni povoleni. Vice informaci najdete na strankach parku ZDE





Kdy vyrazit do Kakadu a okoli
Oblast Darwinu a parku Kakadu rozeznava dve rocni obdobi. Suche obdobi (duben - rijen) a destive obdobi (listopad- brezen). Kazde obdobi ma neco do sebe a my se rozhodli vyrazit v suchem obdobi, ktere slibuje nejen pristup na temer vsechna mista, ale i oblohu bez mracku, suchou a pozary suzovanou krajinu, kongregace stovek ptaku v oblastech vysychajicich mokradu a teploty kolem 35°C. Pojem "vedro" pro nas dostava uplne novy vyznam a obdiv aboriginskym schopnostem prezit v busi vzdavame kazdy den. My bychom v rozpalene busi neprezili vice nez dva dny.
Destive obdobi laka predevsim na zelenajici se krajinu, zaplavene mokrady, vodopady v plne sile a elektricke bourky, ktere jsou uzasnou podivanou. Nevyhodou ovsem je casty dest, vyskyt komaru a mnoho cest a mist ke koupani je z duvodu destu a vyskytu krokodylu uzavreno. Jedna navsteva Kakadu rozhodne nestaci.  


Aktualni informace o cestach, ktere jsou uzavrene, najdete ZDE.   
Mapu Narodniho Parku Kakadu najdete ZDE.

Kempovani v Kakadu
Kempy jsou tu rozdelene do nekolika kategorii a funguji na principu "kdo driv prijde, ten driv mele" V kempech, kde neplatite zadne poplatky najdete pouze kadibudku. Pak jsou tu kempy za $15 na noc za osobu. V techto kempech najdete, tekouci vodu (ne vzdy pitnou), jednoduche splachovaci zachody a obycejne sprchy (nekdy i s teplou vodou, ktera ale neni v severnim teritoriu nic jineho nez prezitek a naprosta zbytecnost. Tepla sprcha je to posledni, co budete hledat)
A pak jsou tu komercni kempy s klasickymi spolecnymi umyvarnami, spolecnou kuchynkou, pradelnou, bazenem ci malym kioskem. Ty mnohdy nejsou o moc drazsi nez ty kempy, kde platite $15 a jsou pristupne i 2WD autum. My jednou platili za placek bez elektriny $18.5 za osobu na noc. 

Do Kakadu si vezmete dostatek hotovosti predevsim na poplatky v kempech. Rangeri s sebou opravdu nenosi terminaly na platebni karty.  Hotovost se hodi i na nakup potravin v Cooinda, kde jsme museli platit hotove. Naftu jsme ale mohli platit kartou... 




V Kakadu jsme se utaborili v nasledujicich kempech:
Merl - co by kamenem dohodil od Ubirr a Cahill's Crossing. Poloha skvela, ovsem to mnozstvi komaru pri soumraku a rozedneni je opravdu neunosne. Po precteni par recenzi jsem si myslela, ze lidi zbytecne prehaneji, ale musim jim dat za pravdu. Komari vam nedaji sebemensi sanci. Stan jsme museli slozit mimo kemp.
Mardugal - asi nejlepsi kemp, ve kterem jsme byli, co se bush campingu tyce. Nikde ani zivacka, zvirata nam v noci behala kolem stanu, vyhled na hvezdne nebe byl fenomenalni a usinani a probouzeni se za zvuku buse bylo presne to, co jsme hledali.
Gunlom - udajne pristupny jen pro 4WD auta, ale 2WD auta se tam dostanou uplne v klidu. Obrovsky kemp na otevrenem prostranstvi s vysokymi stromy, ktere poskytnou dostatek stinu. Kemp byl opet poloprazdny, takze si kazdy najde kus sveho soukromi.
Nitmiluk - komercni kemp s dostatkem stinu, elektrickymi zasuvkami pro dobiti veskere elektroniky a bazenem jako bonus. Nachazi se v bezprostredni blizkosti Katherine Gorge, takze je to skvela zakladna pro probadani teto oblasti. 

Rangeri si vas behem dne sami najdou a zkasiruji na miste.

Kempy, jejich vybaveni a poplatky v Kakadu najdete ZDE.
Kempy nejen v Kakadu najdete ZDE
Kategorie kempu a jejich poplatky v severnim teritoriu naleznete ZDE


Litchfield
Kempy v Narodnim Parku Litchfield funguji trosicku jinak nez ty v Kakadu. Do parku v Litchfieldu se neplati zadny vstup. Kempy jsou vice nez o polovinu levnejsi nez ty v Kakadu ($6.6 za osobu na noc), vybaveni srovnatelne a plati se do "honesty box", tedy do kasicek u vjezdu do kempu, kam mate hodit pozadovanou castku. Opet plati " kdo driv prijde, ten driv mele" a objednat si placek s predstihem proste nemuzete. Tim, ze je Litchfield asi hodinku od Darwinu a neplati se zadny vstup do parku, se v tu ranu stava oblibenou vikendovou destinaci pro Darwinany a o vikendech byva v parku opravdu rusno. Pokud muzete, naplanujte si navstevu behem tydne. Nam to bohuzel vyslo na vikend a pondeli, takze davum jsme se nevyhnuli. Ale v pondeli to bylo o poznani lepsi.
Oproti Kakadu, v Litchfieldu nehledejte odpadkove kose nebo popelnice. Z celeho parku byly v roce 2015 odstraneny a veskere odpadky si musite odvezt s sebou zpet. Zasoby jidla a piti si privezte z Darwinu nebo z mestecka Batchelor. 





Kempy, ve kterych jsme se v Litchfieldu utaborili:
Florence Falls - jeden kemp pro 2WD a jeden pro 4WD, ale stejne jako v pripade Gunlom, do 4WD kempu dojedete bez problemu i obycejnym autem. 15 minutova prochazka z kempu vas dovede k jezirku s vodopady, kde se muzete vykoupat.
Sandy creek - jedina prava 4WD cesta, po ktere jsme za celou dobu jeli. Presto bylo v kempu celkem rusno. 20 minut pesky od kempu se opet muzete vykoupat v jezirku s vodopady.
Wangi Falls - prostorny kemp necelych 500 metru od jezirka s vodopady je jedno z nejoblibenejsich mist v Litchfieldu a muze tam byt opravdu rusno. K dispozici je spousta BBQ v parku, zachody a dobre vybaveny kiosek. Vyjimkou nejsou autobusy privazejici turisty z Darwinu na jednodenni vylety.

Mapa parku Litchfield je ZDE


Aboriginska kultura a umeni
Jednim z hlavnich duvodu, proc Narodni Park Kakadu rocne navstivi vice nez 120 000 turistu je bezesporu nejstarsi kultura na svete. Teprve nedavno se zjistilo, ze Aboriginci obyvali tohle uzemi jiz pred 65 000 lety a tim se stavaji nejstarsi
aktivni zijici kulturou na svete. Tradicni komunikace a predavani informaci probihalo pomoci skalnich maleb,
pisni, tancem. Stari skalnich maleb se odhaduje na neuveritelnych 20 000 let. Nejznamejsi prirodni verejne pristupne galerie se skalnimi malbami najdete v oblasti Ubirr a Nourlangie. Zdejsi malby zachycuji uspesne lovy ryb, zelv, klokanu, ritualni obrady ci ducha/boha blesku, ktery privola bourku, aby se krajina opet zazelenala. Nektere malby prekryvaji ty ostatni a tak neni vzdy jednoduche okem laika identifikovat, co malba znazornuje.
Jedine, co mi chybelo byly podrobnejsi vysvetlivky jednotlivych maleb, za jakym ucelem byly vyobrazeny a jaky vyznam mely. Informacni desky byly casto vysisovane sluncem a tim padem necitelne a dost strohe. Prostoru pro vasi vlastni predstavivost je tu tedy dostatek.








Termitiste
Dalsim z mnoha zajimavych ukazu v severnim teritoriu jsou bezesporu termitiste. V podstate lemuji vsechny cesty, takze prilezitosti k vyfoceni budete mit spoustu jak v Kakadu tak v Litchfiledu. V oblasti, kterou jsme projeli my, najdete dva druhy termitist. Takzvana "magneticka" termitiste, ktera jsou orientovana jejich hranami na sever a jih. To proto, aby vyuzili stinu na maximum, zajistili tim tak prirodni klimatizaci a eliminovali vystaveni slunecnim paprskum.
Pak tu najdete katedralova terminitste. Ta jsou mnohonasobne vetsi nez ta magneticka a mohou merit vic nez 6 metru na vysku. Tato termitiste mohou byt stara mezi 50-100 lety.


katedralove termitiste

magneticke termitiste

magneticke termitiste

Krokodyli
Odhaduje se, ze v Narodnim Parku Kakadu je priblizne 10 000 krokodylu, zhruba desetina vsech krokodylu obyvajici severni teritorium. To odpovida jednomu krokodylovi na dva km ctverecni. Ovsem na miste jako je Cahill's Crossing - brod rozdelujici park Kakadu a aboriginske uzemi Arnhem, tady je koncentrace krokodylu podstatne vyssi. My jich v jeden okamzik napocitali i sedm na zhruba 200 m useku reky. A to byli jen ti, ktere jsme videli plavat na hladine. To, kolik jich je pod hladinou, nechtejte ani vedet.
V parku najdete dva druhy krokodylu. Sladkovodni, kteri byvaji mensi a morske, kteri dorustaji kolem 6 metru a dozivaji se i 70 let. Oba druhy maji ruzne charakteristicke rysy. O techto rozdilech pojednava brozurka narodniho parku, kterou najdete ZDE. Sladkovodni krokodyl ma uzsi cumak, dorusta zhruba 3 metru a zivi se hlavne drobnymi zviraty jako jsou treba jesterky, ptaci, ryby ci netopyri. Morsky krokodyl ma sirsi hlavu a obecne je objemnejsi a vetsi a troufne si na lidi a vetsi zvirata.
Behem sucheho obdobi se da na nekterych vybranych mistech v parku koupat, ale vzdy byste meli respektovat varovani rangeru, cedule a upozorneni na vyskyt techto mazliku. Behem destiveho obdobi je vetsina techto mist ke koupani tabu.
Krokodyli hraji take dulezitou roli i v Aboriginskem jidelnicku. Loveni krokodylu bylo zakazano v 70. letech. Od te doby se jejich pocty vyrazne zvysily, nicmene jejich pocty se reguluji a Aboriginci maji vyhradni pravo krokodyla ulovit, jedna-li se o zdroj potravy nebo v pripade, ze tohle neskutecne teritorialni zvire ohrozuje mistni komunitu. V prvni rade se strazci parku snazi krokodyla chytit do pasti, premisti ho jinam a nebo ho odvezou na farmu. A jak takove krokodyli maso chutna? Samozrejme, ze i my jsme chteli krokodyli maso ochutnat. To jsme zvladli pred par lety na Uluru, ale i tentokrat v Darwinu. V obou pripadech nam bylo naservirovano bile maso pripominajici kure, jen trosku gumovejsi. Jak nam ale jeden z aboriginskych pruvodcu vysvetlil, jednalo se s nejvetsi pravdepodobnosti o krokodyla z farmy, ktery byl k temto ucelum urcen. Maso divokeho krokodyla neni uplne bile, udajne je zbarvene spise do sediva, coz docela dava smysl, kdyz se krokodyli cele dny poflakuji v zabahnenych rekach.




Cahill's Crossing

svacinka
Netopyri
Na nekterych mistech v parku najdete neskutecne pocetne kolonie netopyru. V celem parku je jich nekolik druhu. Jednu kolonii jsme videli na Cahill's Crossing a druhou, mnohonasobne pocetnejsi, pak v Nitmiluk info centru u Katherine Gorge. Oblast dost zapacha, vsude same vykaly, prenos nemoci, devastovani okoli a vyraz jak z hororu...no, prestoze rozsah jejich kolonii a aktivita za soumraku byla skutecne fascinujici, uplne me tihle tvorecci neuchvatili
😜
 



Ach ty zapady...ale i vychody!
Behem tech 11 dni, co jsme stravili v severnim teritoriu jsme videli mraky zcela vyjimecne. Obloha byla temer celou dobu vymetena a zapady slunce byly nepopsatelnou podivanou. Obzvlaste ten v Ubirr. Uz chapu, proc puvodni obyvatele Australie maji na vlajce symbol slunce. To same plati pro nocni oblohu. Bohuzel, stejne jako na Uluru, nam zrovna vysel uplnek, ktery ozaril cele nocni nebe, takze foceni nocni oblohy jsem vzdala. I tak jsme ale noc co noc pozorovali miliardy hvezd ze stanu.
To same plati pro vychody slunce. Obzvlaste ten v mokradech Yellow Water se zaryl do nasich pameti.

zapad slunce v Nitmiluk NP

vychod slunce v Gunlom

vychod slunce Yellow water billabong
 
zapad slunce Ubirr
Koupani
V suchem obdobi se koupani v Kakadu nepovazuje za az tak veliky risk. Strazci parku pravidelne monitoruji vyskyt a pohyb krokodylu a pokud by se zabydleli v oblibenych turistickych oblastech, pokusi se ho premistit a turisty varovat ci oblast docasne uzavrou. To v destive sezone je to mnohem slozitejsi. Reky se rozvodni a krokodyli tak mohou vesele migrovat kam se jim zlibi, coz za sucha uplne nejde. V parku Kakadu je par osvedcenych mist, kde se muzete bez problemu koupat, nicmene cedule upozornujici na vyskyt krokousu v oblasti jsou i tak v pohotovosti. Park se tak kryje, kdyby nahodou doslo k nejakemu incidentu. Lidi chodi do techto mist v podstate na vlastni nebezpeci. Napriklad takovy Maguk a Gunlom se zdaji byt v pohode. Cahill's Crossing v pohode rozhodne neni. Ale treba takovy Katherine Gorge (ten se tedy nachazi mimo park Kakadu), i tam se muzete vykoupat, a rangeri vam to i doporuci, ovsem nezapomenou zminit, ze mistni vody obyva nekolik krokodylu, ale ze prej to to jsou sladkovodni krokodyli a ty na lidi pry nejdou 😊 asi tak jako " to jsou blechy psi, ty na cloveka nejdou". No vykoupali jsme se tam, ale skvely pocit jsme uplne nemeli. Sladkovodni krokodyl si pry netroufne na nic, co nedokaze spolknout na jeden zatah. No, nevim, jestli je opravdu bezpecne se timhle heslem ridit.

Maguk

Gunlom
 
Katherine Gorge


To Litchfield, to je jina, co se koupani tyce. Ne ze by tam bylo min ceduli varujicich pred krokodyly, ale je tam o dost vic kaskadovitych rek, ktere v suchem obdobi uplne nepretekaji, a proto jakykoliv pohyb krokodylu v techto korytech by byl pro krokodyly dost komplikovany. Navic voda je tak pruzracne cista, ze by hned prozradili svoji kamuflaz 😊 tam kde byla pruzracna voda jsem se nebala. Preci nejsou krokodyli tak hloupi, aby na vas cihali v kristalove ciste vode, kde vidite az na dno 😉 kuraze jsme taky nabyvali tam, kde jsme nebyli sami. To by musel byt hodne velky pech, aby sli po nas, kdyz maji na vyber z vice lidi!
Vsechna mista, kde jsme se koupali byla uchvatna. Nektera, ale preci jen uvizla v nasi pameti vic nez ta ostatni. Mezi ne patri napriklad Maguk, Gunlom a Buley rockhole, ale i Wangi Falls s vykotlanym prirodnim "jacuzzi " primo ve skale, kde kolem vas pada voda z vodopadu.


Florence Falls

Buley Rockhole
Buley Rockhole
Buley Rockhole
Sandy Creek
Wangi Falls
Krajina Krokodyla Dundeeho
Neverte vzdy vsemu, co vidite a slysite od druhych. Prestoze par kratouckych scen se opravdu natacelo v narodnim parku Kakadu, ta specificka mista najdete jen tezko.
Prestoze Kakadu bylo jednou z lokalit, k nasemu zklamani jsme zjistili, ze vetsina scen byla natacena uplne nekde jinde. Jedine misto, ktere jsme identifikovali z prvniho filmu, je jezirko pod vodopady Gunlom, kde se Mick a Sue koupou, Mick chyti barramundi a poprve polibi Sue. Je to preci jen uz nejakych 40 let, co se film natacel a opravdu hodne se zmenilo. Napriklad tam, kde si Sue nabira vodu do cutory a zautoci na ni krokodyl, tak tahle scena se natacela nedaleko Darwinu v lagune jmenem Girraween. Na druhou stranu jsem rada, ze vas cestovni agentury nelakaji na zajezdy po mistech, kde se film natacel. Zadne zminky ci reference k filmu jsme v parku nezaznamenali. Zajimavy rozhovor (pouze anglicka verze) s panem, ktery tehdy vybiral lokality pro nataceni Krokodyla Dundeeho si muzete precist ZDE  
Takhle nejak jsme si predstavovali krajinu Krokodyla Dundeeho:









 

Ceske stopy v Severnim Teritoriu
Kazdemu spravnemu vlastenci srdce zaplesa, kdyz v cizine narazi na krajany, kteri jakymkoliv zpusobem prispeli k rozvoji komunity a zapsali se tak do mistnich analu. Na prvni stopy narazime hned prvni den v muzeu v Darwinu. George Chalopuka, rodak z Tyniste nad Orlici, byl historik a odbornik na aboriginske skalni umeni, ktery podporoval vyzkum aboriginskeho umeni na uzemi Arnhem v Severnim teritoriu. Identifikoval a zdokumentoval tisice lokalit s aboriginskym skalnim umenim a byl schopen prokazat, ze aboriginska kultura obyvala toto uzemi mnohem drive, nez se v akademickych kruzich puvodne odhadovalo. Do Australie emigroval v 50. letech. Pan Chaloupka byl respektovanym akademikem a stal se take prvnim prezidentem Asociace Vyzkumu Australskeho Skalniho Umeni. Zemrel v roce 2011, kdy mu byl vystrojen statni pohreb, jehoz soucasti byl tradicni kourovy obrad usporadany aboriginskou komunitou.
Dalsi stopy nachazime v ospalem mestecku Batchelor, zhruba hodinku jizne od Darwinu, kde se usidlil hornik Bernie Havlik. Po uzavreni uranoveho dolu, kde pracoval, zacal pracovat jako zahradnik mesta Batchelor a vysadil zde prvni borovice a manga. Kdyz v tom narazil na ohromny balvan, se kterym nemohl hnout a tak ho chtel zakryt nebo zamaskovat. A protoze se mu styskalo po domovine, rozhodl se na tomto balvanu vytvorit repliku Karlstejnu, kterou Cesi mohou obdivovat dodnes. Berniemu, jakozto cestnemu obcanu Batchelor, byl venovan maly parcik kolem jeho repliky Karlstejnu s pametni deskou.




Uranova kontroverze:
Severni teritorium v oblasti narodniho parku Kakadu (a nejen tam) ma tu vyhodu / nevyhodu, ze disponuje bohatymi ulozistemi uranu. Ty se Australska vlada samozrejme snazi vytezit a zpenezit. Je to nepredstavitelny byznys.
Tezba zacala uz v polovine 50. let a vic a vic zdroju se objevovalo v prubehu dalsich let. Nektere doly byly v provozu jeste pred tim nez byl Narodni Park Kakadu zalozen. To znamena, ze doly tu byly drive nez narodni park, ale v soucasne dobe se doly nachazeji na jeho uzemi. Aboriginska komunita, zda se byt castecne rozpolcena, a prestoze nekteri jedinci slysi na financni odmeny od vlady, prevazna vetsina povazuje za svoji povinnost uzemi chranit. Pristupove cesty jsou tezarum pronajimany a aboriginska komunita dostava procento z vytezeneho mnozstvi uranu. Aboriginci maji vyjimecny vztah k zemi kde ziji, a pokud by produkt z jejich zeme zapricinil nestesti jako treba ve Fukusime, jen tezko by se s tim dokazali vyrovnat. A proto s tezbou uranu na uzemi, ktere povazuji za sve, nesouhlasi.

Vetovat pry tezbu na uzemi Kakadu Aboriginci nemohou, ale pokud by byli pravne oznaceni jako vlastnici pozemku, mohli by vyjednat odskodneni a dohodnout se na podminkach s tezarskymi spolecnostmi. Puvodni obyvatele severniho teritoria navic na jejich uzemi mohou tezbu odmitnout az na 5 let. 

Mesta a mestecka severniho teritoria

Darwin - cekali jsme trosicku zivejsi mesto, ale v patek a v sobotu vecer si dokazu predstavit, ze to na Mitchell street zije. Nedelni Mindill Beach trhy, ktere jsme propasli asi taky budou dost rusne.

Jabiru - dorazili jsme v nedeli odpoledne, tesne pote, co mistni "supermarket" zavrel. Nic jsme nepotrebovali, jen nejaky ten signal na objednani Yellow Water plavby a vybrat hotovost na zaplaceni kempu.


Cooinda - nic jineho nez rezort s restauraci, hospodou, mini samoobsluhou a cerpaci stanici.

Pine Creek - pri instalovani telegraficke linky mezi Adelaide a Darwinem v roce 1870 se zde narazilo na uloziste zlata. Vypukla tak zlata horecka. Vesnicka se stala zakladnou zlatokopu prevazne z Ciny. V dobe nejvetsiho boomu mela vesnicka na 3000 obyvatel. V soucasne dobe se pocet obyvatel Pine Creek odhaduje na 380 + temer 200 zamestnancu mistniho dolu.


Katherine - mestecko s nekolika cerpacimi stanicemi, supermarkety, bankami, hotely, kempy a autobusovym terminalem. Aboriginska komunita je tu hojne zastoupena . V kazdem obchodu s alkoholem je ochranka, policie hlidkuje hned za rohem a pri koupi alkoholu vam oscanuji obcanku, aby zjistili, jestli nejste na seznamu osob, kterym alkohol nesmi prodat. Uz ve 2 odpoledne to v hospodach zije. Ze supermarketu si nesmite odvezt nakupni kosik, pokud do nej nestrcite minci. Asi se tu dost krade.


Batchelor - ospale, ale roztomile mestecko na okraji Narodniho Parku Litchfield. Tady se asi zastavi kazdy Cech, aby omrknul repliku hradu Karlstejn. Natankujete si tu, nakoupite zakladni potraviny a po ceste z parku tu mate moznost vyhodit veskere odpadky. Pokud milujete motyli, omrknete jejich motyli farmu


Autopujcovna

Uz loni kdyz jsme se vratili ze Zelandu jsme si rikali, ze pres zprostredkovatele typu VroomVroomVroom auto pujcovat nebudeme. Zkusenosti s temito spolecnostmi nemame nejllepsi, polovinu veci nezaridi a vy se pak musite s nimi dohadovat. Co cert nechtel, stejne tomu bylo i tentokrat v Darwinu, kdy jsem objednala nase auto od spolecnosti Britz prave pres VroomVroomVroom. Nektera komunikace musela byt vedena s VroomVroomVroom, nektera zase s Motorhome Republic a nektera primo se spolecnosti Britz. Mame cerne na bilem, ze jsme meli napriklad omezene kilomentry na 300 km/den a v cene pronajmu auta nebylo zahrnuto nektere kempingove vybaveni (zidlicky a stul za priplatek). Ve finale jsme se od spolecnosti Britz dozvedeli, ze kilometry jsme meli neomezene a kempingovy nabytek byl v cene zahrnut. Co se tyce auta od spolecnosti Britz, to bylo naprosto skvele. Vybaveni, ktere nam ale poskytli uz bylo horsi. Samonafukovaci matrace se i samy v noci vyfukovaly, markyza pridelana k autu mela rozbite podpurne tyce, zapomneli nam dat koliky ke stanu, bez kterych tento typ stanu v zadnem pripade nepostavite a tak jsme prvni noc museli spat pod sirakem. 24/7 linka, kterou mate volat, kdykoliv neco potrebujete ani nevi, kdy ma Britz pobocka otevreno. Nastesti jsme prvni noc spali na okraji Darwinu, takze jsme hned druhy den rano jeli zpet, tyce nam opravili a koliky nam taky dali. Zadnou ujmu jsme ale neutrpeli, prestoze v kempu, kde jsme spali pod sirakem se nekde prohanel had, o kterem byl obeznamen cely kemp. Tu noc se mi moc dobre neusinalo :) Od ted uz jen jednat pouze s autopujcovnami a nejake prostredniky pouzit maximalne na zjisteni orientacni ceny. 

Navsteva severniho teritoria, Kakadu, aboriginskych maleb a aboriginske kultury by mel byt jeden z prvnich vyletu, ktere v Australii uskutecnite. Neotalejte jako my a vyrazte tam co nejdriv. Nema cenu tady sepisovat seznamy toho, co se nam libilo nejvic. Kakadu nas naprosto okouzlilo a nadchnulo a cim driv tam vyrazite, tim vic si to uzijete. Modernizaci a technologiim soucasna doba preje, takze spousta mist uz ma opravdu daleko do prave australske buse, park je preci jen spravovan australskou vladou a Aboriginci. Na nekterych mistech se dokonce chlubi, ze maji WiFi. Na vetsine mist jsme ale zadny signal nemeli a technologicky detox bez signalu, socialnich siti, mailu a sms, bylo presne to, co jsme potrebovali. Vetsinu dni jsme ani nevedeli co je za den a kolik je hodin a bylo nam krasne.
Uzit si autentickou Australii bez davu lidi, modernich vymozenosti, kde hlavni roli hrajete jen vy, drsna priroda a divoka zver je ale stale mozne. 

Vice fotek muze te najit ZDE.

Komentáře