Jak se nam zije ve trech


Frekvence nasich clanku dramaticky poklesla zhruba pred rokem. Ne, nezanevreli jsme na nas blog, ani jsme neventilovali nikde jinde, jen nase priority nabraly jiny smer. Ten nas mel pri narozeni 3100g a ma se cile k svetu.
Rada bych proto v nekolika nasledujicih clancich popsala a shrnula jak jsem si uzivala tehotenstvi a pocatky materstvi v Australii, jak tu funguje materska a zdravotni system. Mozna se to nekomu bude hodit. 

Tehotenstvi je dost individualni vec a kazda nastavajici maminka ho proziva jinak. Pokud vas zajimaji moje postrehy a jak jsme resili tehotenskou peci v Australii, ctete dal.
Prestoze moje tehotenstvi bylo od 20. tydnu oznacovano za rizikove, citila jsem se (az na par malych vyjimek na pocatku a ke konci tehotenstvi) skvele. Obzvlaste v druhem a prvni polovine tretiho trimestru. Mela jsem jen v pocatku lehke ranni nevolnosti a nechutenstvi a ke konci omezeni spise pohybova.

Jsem tehotna
Kdyz zjistite, ze jste tehotna, zajdete k obvodnimu lekari, ktery vam vezme krev, ze ktere tehotenstvi potvrdi. Soucasne udela i testy na HIV. Za par dni si prijdete pro vysledky a pan doktor vam da nejruznejsi rady, materialy a uzitecne kontakty na ruzne zdravotnicke instituce, proberete vas zdravotni stav a moznosti zdravotni pece - soukroma nebo verejna. Ke gynekologovi musite mit od obvodniho lekare doporuceni. Pokud jste nebraly tehotenske vitaminy pred otehotnenim, zacnete je brat co nejdriv a zahrnte i kyselinu listovou (folic acid)

Mobilni aplikace
Svoje tehotenstvi jsem mimo jine sledovala i tehotenskou aplikaci. V dnesni dobe to neni nic neobvykleho. Podobnych aplikaci je cela rada, at uz jsou zdarma nebo ke stazeni za par dolaru. Ja jsem zvolila aplikaci BabyCenter. Zadate jen termin porodu a aplikace vam kazdy tyden zasila informace o tom, jak je plod veliky, jake muzete mit symptomy, co muzete ocekavat apod. Je tam i rada souvisejicich clanku ke stadiu vaseho tehotenstvi. Vase zmeny muzete monitorovat i pravidelnym focenim vaseho briska apod. Tahle aplikace byla, musim rict, skvela. A da se pouzivat i po porodu, kdy dostavate informace o vyvojovych stadiich miminka, jake hracky jsou vhodne, jak spravne kojit, uspavat, jak miminko nejlepe stimulovat atd. V aplikaci jsou i clanky o tom, jaka kosmetika je v tehotenstvi nevhodna, takze mozna budete muset prehodnotit pouzivani produktu, ktere jste doposud pouzivaly a po dobu tehotenstvi je nahradit jinymi. O necem takovem jsem nemela ani paru a bylo mi doporuceno, abych nepouzivala kremy s obsahem retinolu. Ten obsahuji predevsim kremy proti vraskam. Rozsireny seznam latek, kterych byste se v kosmetice mely v tehotenstvi vyvarovat najdete ZDE


Aplikace podobneho charakteru ale berte s rezervou a vzdy vse nejdriv diskutujte s lekari. 
 

A co zdravotni pece?

To, musim rict, pro me bylo na vyssi divci a ze vsech informaci mi sla hlava kolem. Zasadni rozhodnuti, ktere musite udelat je to, jestli se rozhodnete jit cestou soukromou a nebo cestou verejneho zdravotnictvi. Pokud se rozhodnete jit cestou verejneho zdravotnictvi (ktere je mimochodem naprosto dostacujici a samo o sobe na vysoke urovni), porodnici kde budete rodit si nevybirate vy, ale je vam pridelena na zaklade mista bydliste, popripade vaseho zdravotniho stavu. Pokud mate nestandardni tehotenstvi, ktere vyzaduje blizsi monitorovani a zvlastni peci, kterou vase porodnice nemuze poskytnout, prideli vam nejblizsi porodnici s vybavenim, ktere zajisti porod bez komplikaci s ohledem na vas stav.
Verejne zdravotnictvi znamena, ze na pokoji s nejvetsi pravdepodobnosti budete s dalsi maminkou a jejim miminkem. Vsechny nemocnice se snazi novym matkam udelat co nejvetsi pohodli a pokud to je jen trosku mozne (a vetsinou je), snazi se vas dat na samostatny pokoj. Nekdy to ale uplne nejde, takze se muze stat, ze pokoj sdilite den, dva s nekym jinym.


Muzete byt i soukromy pacient ve statni nemocnici, coz znamena, mimo jine, ze byste mohli mit svuj vlastni pokoj. Teto moznosti jsme nevyuzili, takze nemam podrobnejsi informace.

Puvodne jsme chteli jit cestou soukromou, protoze jsme si platili soukrome pojisteni, ktere hradilo tehotenstvi a porod, meli bychom soukromy pokoj, kde by mohl zustat i tatinek atd. To se ale ukazalo jako naprosto zbytecne. Pokud chcete jit soukromou cestou, musite mit soukromeho gynekologa, ktery bude u vaseho porodu (pokud zrovna nebude na dovolene nebo nebude u jineho porodu). Sluzby techto soukromych gynekologu se pohybuji v radech tisicu dolaru a to hradite z vlastni kapsy. Nektere prohlidky a ultrazvuky jsou castecne dotovane pojistovnou, ale ty castky nejsou nijak vysoke. Fakt, ze platite tisice dolaru za soukromeho gynekologa, ktery vam kazde dva tydny behem 10 minut rekne, ze "miminko nam pekne roste" a ve finale nemusi byt u vaseho porodu nam rozhodovani ulehcil. Ptali jsme se i na zkusenost ostatnich v nasem okoli, kteri se vydali soukromou cestou a temer vsichni rekli, ze by priste sli cestou verejneho zdravotniho systemu. Je to, koneckoncu, kazdeho vec. 
Rozhodnuti vam taky mohou ulehcit prohlidky nemocnic. Kazdy tyden v kazde nemocnici probihaji prohlidky oddeleni. Funguje to tak, ze si zaplatite prohlidku (cca $5/osobu) a sestry vas oddelenim provedou, ukazou vsechny pokoje, vybaveni, porodni sal, pomucky a odpovi na veskere vase dotazy. Byli jsme na prohlidce na Manly, Royal North Shore a North Shore Private (soukroma porodnice hned vedle Royal North Shore, kde vam v ramci pobytu nabidnou sluzby vizazisty, kadernika ci fotografa (za poplatek samozrejme) a nebo vam vystroji romantickou veceri den pred tim, nez budete propustena do domaci pece. O prcka se vam samozrejme behem vecere postaraji :) )
Ac soukroma nemocnice mela lakave nabidky, i my jsme se rozhodli pro verejny system. Ale ze nam to trvalo! A jaka byla nase zkusenost? Ja myslim, ze dobra..... O tom napisu v jinem clanku. Nasi porodnici se stala porodnice na Manly (kvuli nasemu bydlisti). Puvodne jsem chtela rodit v  porodnici na Royal North Shore, protoze je mnohem modernejsi a je tam mnohem vice doktoru a odborniku. Nemocnice je uplne nova a clovek se tam citi dobre. Ale tam mi vysvetlili, ze bydlime moc daleko a ze nasi porodnici bude ta na Manly. Nevadi, Manly je, co by kamenem dohodil a vse je takove domaci. Tuhle nemocnici se stat chysta zavrit, a proto do ni uz nekolik let necpou zadne penize. Budovy a vybaveni je starsiho data, ale personal je pry bezkonkurencni. A tak pece o nas a schuzky s porodni sestrou (midwife) probihaly prave tady. Kdyz vas zdravotni system eviduje jako rodicku, dostanete tzv. yellow card - zlutou kartu (neco jako tehotensky prukaz), do ktere vam zapisuji veskere informace o navstevach a vasem zdravotnim stvau a stavu miminka. Tu musite mit na kazde kontrole s sebou. A vubec, mely byste ji mit u sebe neustale, kdyby nahodou se vam neco prihodilo.
Ve 20. tydnu jsme na ultrazvuku obdrzeli dve zpravy. A jak uz to tak byva, jedna byla dobra a jedna spatna. Ta dobra bylo pohlavi miminka a ta spatna bylo to, ze moje tehotenstvi bylo oznaceno jako rizikove, a z toho duvodu se veskera pece presunula do Royal North Shore porodnice, kde jsem puvodne chtela byt...ale ne za techto podminek a s vedomim, ze jsem na rizikovem tehotenstvi. Tahle porodnice ma proste spickove vybaveni a vsechny odborniky pod jednou strechou, coz bohuzel porodnice na Manly nabidnout nemohla. A presne tohle muj stav vyzadoval. Zmenila se mi tedy midwife a na ultrazvuky jsem chodila kazde 4 tydny. Tyhle ultrazvuky jsme uz nehradili a v podstate od 20. tydne jsme nic neplatili, prestoze se mi dostavalo vetsi pece nez pri bezproblemovem tehotenstvi. 

Tim, ze jsme se rozhodli pro peci verejneho zdravotnictvi se nam otevrely dvoje dvere. Bud by o me pecovala dedikovana midwife a na kazde schuzce bych mela tu samou porodni asistentku a nebo bych se stala soucasti tzv Midwifery programu neboli skupiny nekolika porodnich asistentek, ktere pecuji o tehotne. Na schuzkach bych pak mela tu asistentku, ktera ma zrovna sluzbu. Vase zaznamy jsou elektronicke a zdravtni personal k nim ma pristup, nicmene na kazde schuzce byste nove midwife musely poreferovat jak se mate, jak se citite, co vas trapi atd. Tohle s dedikovanou midwife v podstate odpada. Obe moznosti jsou ale skvele organizovane a vase zkusenost bude jiste dobra. Ja jsem mela stesti a dostala jsem svoji midwife. Dostanete na ni telefonni cislo a pokud cokoliv, kdykoliv potrebujete mezi domluvenymi schuzkami, muzete se na ni obratit. Midwife vam na schuzce zmeri tlak, rostouci brisko a poslechnete si srdicko miminka. Centimetry pres bricho maji pry odpovidat tydnu tehotenstvi. Meri se od trojuhelniku mezi zebry dolu k podbrisku. Takze pokud mate 30 cm, mely byste byt ve 30. tydnu.

Ceho jsem si taky vsimla bylo to, kolik "volnosti" vam tady doktori daji. Vzdy vam vsechno vysvetli, zmini vsechna pro a proti, daji vam mraky informaci a cas na rozmyslenou, ale rozhodnuti jakoby chteli nechat na vas. Distancuji se snad od odpovednosti za vase zdravi? Co kdyby se neco nekdy pokazilo a nekdo by je zazaloval? Mozna si to jen namlouvam, ale mozna taky ne. 
Ultrazvuky jsme meli v tydnu 8., 12.( Nuchal translucency testing / nuchální průsvitný test) + krevni testy, 20., 24., 28. 32. a 37. Prcek se narodil o 2 tydny drive. Prvni tri ultrazvuky jsme hradili. Cena za kazdy ultrazvuk byla jina a castky se pohybovaly mezi $133 - $185. Cast techto vydaju hradila pojistovna. 

Jidlo v tehotenstvi
V obdobi mezi 6. a 12. tydnem se mymi nejlepsimi kamarady staly citrony, zazvor v jakekoliv podobe (dobry na zaludek), precliky, Cola, suchy chleba, varene brambory a tu a tam jogurt nebo detska presnidavka. A obecne same mdle jidlo. Cim mdlejsi, tim lepsi. Zvysila se mi taky citlivost cichu, takze projit nekde kolem jidelny, kde se misily vselijake pachy vareneho nebo smazeneho jidla bylo vylozene pro me. Takze jak je to vubec s jidlem v tehotenstvi?

Sbohem ustrice a tataraku 




Tehotenstvi je celkem zabavne obdobi. Nudit se rozhodne nebudete a kazdy tyden nebo 14 dni bude jinych, nicmene tehotenstvi s sebou prinasi i radu omezeni. Omezeni v jidle, alkoholu, prisunu kofeinu, ale i castecne omezeni v pohybu. Tak se nejdriv podivame na to jidlo...
Miluju syrove jidlo. Od ustric a jinych morskych plodu po nepropecene steaky a carpaccio. Tomu a dalsim desitkam laskomin jsem chte nechte musela dat na cas sbohem. Nez abych si dala propeceny steak nebo vajicko natvrdo, to si je radsi odepru. A ze jsem si musela odeprit hodne veci. Jen pro zajimavost, mezi zakazane nebo nedoporucovane potraviny v tehotenstvi v Australii patri naseldujici:
(Hlavnim duvodem zakazu vetsiny nize uvedenych potravin je bakterie listerie, ktera muze ohrozit vas i vas plod)

  • jakekoliv syrove ci nepropecene maso
  • vajicka, ktera nejsou uvarena natvrdo a veskere potraviny obsahujici syrove vajicko
  • uzeny losos
  • klicky - nakliceny hrasek nebo fazole (uzivane casto v asijske kuchyni)
  • mekke syry typu Brie, Camembert, Gorgonzola, Mozzarela apod v syrovem stavu. Na pizze nebo poradne tepelne upravene se jist mohou. 
  • jakekoliv nepasterizovane mlecne produkty (ty se ale v beznych supermarktech neprodavaji, respektive, na zadny takovy produkt jsem nenarazila. Pokud pojedete primo na farmu, tam nepasterizovane mlecne produkty sezenete)
  • pastiky a uzeniny (tepelne upravene uzeniny jsou opet v poradku)
  • v podstate jakekoliv produkty z pultoveho prodeje (lahudek) - salaty, syry, olivy, salamy (tyto potraviny jsou na pultu cely den a proto je zde vyssi sance vyskytu listerie) Pokud mate chut treba na olivy, nekupujte je u pultu, ale kupte si je ve sklenicce a po otevreni je zkonzumujte do 2 dnu.
  • mrazene ovoce (pokud ovsem neni opet tepelne upravene) Smoothies z mrazeneho ovoce nejsou idealni. Pri prevozu se totiz muze stat, ze mrazene ovoce rozmrzne a nasledne opet zmrzne. Idealni podminky pro vyskyt bakterii. A to, ze ovoce nerozmrzlo vam nikdo nezaruci. O duvod vic, proc si koupit ovoce cerstve :) Ja jsem si jednou omylem objednala snidani, kde bylo mrazene ovoce, snedla jsem to a nic se mi nestalo. 
  • pozor i na caje. A ne jen ty, ktere obsahuji kofein (zeleny, cerny, jasminovy apod.) I obsah bylinnych caju nejruznejsich prichuti byste mely zkontrolovat. Drtiva vetsina obsahuje ibiskovy kvet, ktery se v tehotenstvi nedoporucuje. V praci jsem mela zasobu caju s ruznymi prichutemi - jablko, svestky, maliny, granatove jablko, citron apod. Sporadicky jsem si salek dala, ale rozhodne ne 3x denne, jak tomu bylo pred otehotnenim.
  • tocena zmrzlina (dle australskeho ministerstva zdravotnictvi) a zmrzliny, ktere obsahuji vajicka
  • a dalsi...
Kompletni seznam vhodnych a nevhodnych potravin vam da osetrujici lekar v podobe brozurky, nebo se na tuto brozurku v PDF podobe muzete podivat ZDE.

Osobne si myslim, ze se v soucasne dobe vsechno moc resi a staci kdyz clovek pouziva selsky rozum a cte etikety na potravinach, ktere kupuje. Napriklad takovy vanocni vajecnak (Eggnog - volne k prodeji v supermarketech), kterym si Australane zpestruji vanocni pudink, neobsahuje zadna vajicka, prestoze je v nazvu slovo "vejce" :D Jidlo v tehotenstvi je obecne obrovske tema k diskuzi. Nekdo zakazy dodrzuje do posledniho pismene, nekdo si na druhou stranu nic neodepre a nekdo bere tehotenstvi jako skvelou vymluvu proc se cpat a jist neskutecne kombinace jidel naraz. Zlata stredni cesta, a vseho s mirou, to rikam ja. 


Jak je to s alkoholem a kofeinem?
 



Prevazna vetsina doktoru a zdravotniku vam doporuci alkohol i kofein v tehotenstvi vynechat. Je to, opet, kazdeho vec. Za cele tehotenstvi jsem mela asi 2 cidery a na Silvestra jsem smocila jazyk v bublinkach. S kofeinem jsem to tolik nehrotila a rano si neodpustila cerny nebo zeleny caj. Tak jednou za mesic jsem si dala opravdove kafe (espresso) a tu a tam kavu instantni (ta obsahuje o neco min kofeinu nez espresso). Zajimave bylo to, ze v prvnim trimestru jsem na kafe nemela ani pomysleni. Maximalni doporucena davka kofeinu by nemela presahnout 250mg denne. Jen tak pro predstavu, salek caje ma 10-50mg kofeinu, kava typu espresso pak 60-80mg a treba Coca Cola ma 49mg v cele plechovce. Takze kdyz si date treba 2 salky caje a salek kavy, meli byste byt uplne v pohode.

Honi vas mlsna a mate pocit, ze musite jist za dva?
Cely zivot jsem slychala, jak se vam v tehotenstvi zmeni chute a jak nekdo kdo nikdy nejedl treba olivy, si je ted dava ob den. Obavala jsem se toho, ze si budu davat Fidorku s kyselyma okurkama a zajim to slehackou ve 2 v noci. Nastesti nic takoveho se nedelo. ALE...mela jsem zhruba dvoutydenni cykly, kdy jsem preferovala jeden druh jidla. Takze jsem mela 2 tydny, kdy jsem si pravidelne dopravala boruvky, pak cokoliv s kakaovou prichuti, pak zase vanilku, a nebo banany. Jak se tyhle cykly objevily, tak zase zmizely. Nektere potrvainy, ktere jsem drive jedla pravidelne mi najednou na cas prestaly chutnat. Apetit se mi ale opet vratil. Behem tehotenstvi jsem si treba oblibila i Vegemite a chutna mi do ted. 

Fama o tom, ze budete jist za dva, je nesmysl. Jist za dva rozhodne nemusite. Ve skutecnosti jite jen o neco malo vetsi porce nez obvykle. Vase telo pracuje na plne obratky a tak je pochopitelne, ze potrebujete vice energie. V prvnim trimestru, kvuli nechutenstvi a rannim nevolnostem, je dost mozne ze i zhubnete, nebo nebudete pribirat takovym zavratnym tempem. Tak to alepson bylo v mem pripade. Cele tehotenstvi jsem jedla malinke porce treba 8x denne. Rozhodne byste mely do sveho jidelnicku zahrnout vsechny skupiny jidla a mit stravu pestrou - ovoce, zelenina, mlecne vyrobky, maso, lusteniny, celozrnne pecivo, testoviny, ryby. U ryb si dejte pozor na propeceni a obsah rtuti. Nektere ryby maji vyssi obsah rtuti nez jine. Rozhodne dejte prednost cerstvym potravinam pred polotovary a fast foodum.


Vitaminy
Prave diky tomu, jak se vam meni chute, vynechavate ruzne skupiny jidel a nektere naopak prijimate ve vetsi mire. Proto vam bude doporuceno brat tehotenske vitaminy, ktere doplni hladinu veskerych vitaminu potrebnych pro zdravy vyvoj miminka.
V tehotenstvi mate taky oslabenou imunitu. Snazte se vyvarovat jakemukoliv nachlazeni nebo nakazeni od ostatnich. Lecba, byt jen obycejne rymy nebo chripky v tehotenstvi, neni zadny med. Nesmite totiz brat zadne leky krome snad Panadolu. Me takove nachlazni skolilo. Za normalnich okolnosti bych byla za 3 dny v pohode, ale tim, ze v tehotenstvi nesmite pouzivat klasicka kloktadla, cucaci tobolky, musite omezit ibuprofeny a paracetamol, vsechno trvalo minimalne dvakrat tak dlouho. Co muzete a co ne vam ochotne poradi pracovnice linky MotherSafe. Kontakt ZDE. Tuto linku vam doporuci kazdy doktor nebo pracovnice detskych center. 


Tyhle vitaminy jsem brala ja. Na vyber ale mate z nekolika znacek

Nemuzu cvicit, jsem preci tehotna
Hloupy mytus. Zustat aktivni a v pohybu je v tehotenstvi hodne dulezite. Nebudete samozrejme dosahovat vrholovych vysledku, ale cviceni vyradit rozhodne nemusite. Naopak, pripravite se tak na fyzicky narocny porod.
Staci jen cviky a intenzitu upravit tak, aby byly vhodne pro vase telo. Materialu pojednavajicich o cvicich vhodnych v uritych stadiich tehotenstvi je cela rada. Az do konce druheho trimestru jsem se citila fyzicky skvele a mela jsem dost energie, kterou jsem se snazila vyuzit a lehce cvicila jak jen to slo. Napriklad, vzdycky jsem dala prednost schodum pred eskalatory nebo vytahem. Ke konci tehotenstvi, kdy si sotva zavazete tkanicky u bot, jsem prevazne jen chodila na nekolika kilometrove rychlejsi prochazky po plazi. V tomto obdobi me pobolivala chodidla, kycle nebo v podrisku, nohy malicko natekly, a rychleji se zadychate. Prekvapila me bolest chodidel. Bolest bych prirovnala jako k bortici se klenbe chodidel. Duvodem je udajne to, ze se vam meni teziste tela. Mate vetsi zatez vepredu a telo (chodidla) tyto nerovnosti musi vybalancovat. Ani tohle ale nemusi byt duvody k tomu, abyste cele dny zustaly na gauci. Kdyz nemuzete procvicovat bricho, procvicujte ruce, nohy a nebo panevni dno. Pri porodu budete potrebovat hodne sily a tyto cviky se vam pozdeji budou dost hodit.

Mezi dalsi vhodne aktivity patri plavani a nebo joga ci pilates pro tehotne - kurzy vedene odborniky. 


Cestovani
Ani v tomhle se omezovat nemusite. Prave naopak, cestujte co to jde pokud mate chut a naladu, protoze po porodu si nejspis udelate od cestovani na cas pauzu. Sbalte si s sebou jidlo, bez ktereho nemuzete v tehotenstvi existovat a ktere vam pomuze ulevit od rannich nevolnosti, nezapomente tehotenske vitaminy a hodne pijte.
Pokud chcete nekam letet, je dobre se poradit s vasim osetrujicim lekarem, ktery vam da zelenou a potvrzeni pro leteckou spolecnost. Nektere letecke spolecnosti tato lekarska potvrzeni vyzaduji v urcitem stadiu tehotenstvi (cca 28. tyden tehotenstvi). A ruzne letecke spolecnosti maji ruzna pravidla ohledne letani v tehotenstvi a vyhrazuji si pravo vas jako pasazera odmitnout od 36. tydne tehotenstvi. 


v druhem trimestru jsme si vyrazili do Severniho Teritoria
My jsme vyrazili do Severniho teritoria. Zkratili jsme si tak zimu a jeli si prohrat kosti. Uz na zacatku zari jsme meli teploty kolem 35°C. Az na lehce vypoukle brisko a frekventovane navstevy zachodu jsem ani nevedela, ze jsem tehotna.


Cestovni plany ale nijak neprehanejte a neprepinejte se. Prochazky ktere jste zvladliy pred otehotnenim mohou byt v tehotensvti o neco narocnejsi. Mozna budete i chodit spat se slepicema nebo si dokonce date slofika pres den :)

  
19.tyden, plavani je v tehotenstvi dobrym zpusobem pohybu

Predporodni kurzy
Ve tretim trimestru se poradaji predporodni kurzy, ktere si muzete zaplatit. Neni to ovsem nutne nebo povinne. My jsme tyto kurzy absolvovali na Manly a platili jsme $220 za par. Ceny se lisi a zalezi kolik si dana porodnice nauctuje. Tyhle kurzy jsou v podstate dve soboty napechovane informacemi o porodu, obdobi po porodu, peci o novorozene, moznosti porodu a zpusoby utiseni bolesti, jak funguje lidske telo behem porodu ale i po porodu apod. Velmi informativni a podano interaktivni formou, kdy s ostatnimi pary sdilite vase dosavadni zkusenosti.


o letaky a informace tykajici se materstvi, zdravi a pece neni nouze

Baby expo neboli miminkovsky veletrh



Produktu pro vase miminko je miliarda. A abysme se v cele te skale produktu vyznali, vyrazili jsme na baby expo. Vlastne hned na dve :D Jen tak na okraj, Lucky sel dobrovolne! Opravdu! A co, ze se da na takovem baby expu ocekavat? Z nasi zkusenosti muzete ocekavat 95% veci, ktere nikdy neupotrebite a pouhych 5 % produktu, ktere se vam budou hodit. A svete div se, miliarda rodicu s detmi, z jejichz upatlanych obliceju ihned vyctete, co mely k obedu :D
U vchodu dostanete tasku se vzorky ruznych firem - kremicky, pleny, panadol pro deti, letaky a informace o kojeni. Na veletrhu nejsou jen stanky s detskym vybavenim, ale poradaji se tam i workshopy typu "jak "miminka spravne ukolebat", "jak spravne nainstalovat autosedacku" a nebo predvadecky kocaru. Spousta prodejcu ma take slevy na jejich produkty. Snazi se napriklad vyprodat lonskou kolekci nebo naopak propaguji nejnovejsi modely vseho mozneho a nabizeji je za atraktivni ceny.
Marketingova oddeleni vsech prezentujicich firem se vas snazi presvedcit, ze ten jejich produkt je naprosta nutnost a pokud si ho nekoupite, vase dite bude stradat. Clovek musi opet pouzit zdravy rozum a ac nektere produkty jsou opravdu lakave, nejsou nezbytne. Na druhou stranu nejsem ani zastancem tvrzeni nasich matek ci babicek, ktere rady pripominaji, ze "za nas tohle nebylo a taky jsme to zvladly". Ano, s tim souhlasim, ale doba trosku pokrocila a od teto doby se toho dost zmenilo. Pokud je na trhu produkt, ktery vam vyrazne pomuze v peci o maleho prdolu a vim, ze ho budu pouzivat denne, nebranim se mu. O tom, jak neutratit za vybaveni pro deti vic nez musite, poreferuju v dalsim clanku.
Na baby expu jsme videli veci, ktere jsme ani nevedeli, ze existuji, a ze by je nekdo mohl pouzit. Najdete tam vsechno od kocarku po teplomery, dekoraci pokojicku a fotografy. Co nas pobavilo nejvic byla prekazkova draha s kamenim, travou a klackama, po ktere jste si mohli vyzkouset jak se jezdi s ruznymi druhy kocarku :D


No a na zaver bych jen v rychlosti zminila zmeny, ktere jsem v tehotenstvi vypozorovala.

V tehotenstvi na svem tele vypozorujete spoustu zmen. Ne jen rostouci brisko.
Tady je par ukazek toho, co jsem vypozorovala ja:

  • Nevolnost/malatnost (v mem pripade v tydnech cca 4-8)
  • Citlivost na pachy a vune
  • Nechutenstvi (kava, ovoce, zelenina - veci, ktere jsem pred otehotnenim milovala)
  • Pekna, hladka plet bez pupinku
  • Nadymani
  • Paleni zahy
  • Bolest zad
  • Krece v nohach
  • Bolest chodidel
  • Zacpa
  • Citliva nadra - ovsem velikost se nijak extra nezmenila (bohuzel :D )
  • Caste odbihani na zachod - hodne caste. Klidne kazdych 40-60 minut. V noci vstavacka tak 3x
  • Hodne zive sny - na konci druheho trimestru
  • V tehotenstvi je vam o neco tepleji nez obvykle
Miminko zacalo "kopat" kolem 18. tydne - kopat je silne slovo. Zpocatku to pocitie spis jako kdybyste mely vetry nebo nadmute bricho.  

Takze takhle bych shrnula moje postrehy behem tehotenstvi. Dalsi postrehy ohledne nakupu vybavicky, materske dovolene v Australii a nebo pobytu v porodnici, peci a obdobi po porodu sepisu v dalsich clancich.  

Hlavne budte v klidu, nestresujte se a hodne se smejte. Psychicka pohoda je v tehotenstvi ohrome dulezita.

Komentáře